Wyjątkowo wysoki stan wody za zaporą w Solinie.

Wyjątkowo wysoki stan wody za zaporą w Solinie. Wysoka woda na Jeziorze Solińskim przyciąga uwagę turystów i lokalnych mieszkańców.

Wyjątkowo wysoki stan wody za zaporą w Solinie. Wysoka woda na Jeziorze Solińskim przyciąga uwagę turystów i lokalnych mieszkańców. Niezwykły widok zatopionych pomostów i brzegów jest rzadko spotykany. Dlatego też niektórzy decydują się na odwiedzenie tego miejsca, aby zobaczyć to zjawisko na własne oczy.

Mimo to, nadal panuje spokój i cisza, szczególnie poza weekendami, kiedy na deptaku i koronie zapory pojawiają się tłumy.

Jezioro Solińskie wysoki stan wody.

Wysoka woda na Jeziorze Solińskim ma również swoje konsekwencje dla lokalnej społeczności. Przyczepy kempingowe musiały zostać przeniesione z brzegów, a niektóre miejsca letniskowe mogły się znaleźć pod wodą. Zarówno mieszkańcy, jak i rolnicy w okolicy podczas rześkich styczniowych a teraz i lutowych dni z niepokojem obserwują poziom wody. I nie ma co ukrywać, że martwią się o ewentualne powodzie.

Warto jednak zauważyć, jak specjaliści zapewniają, że na razie nie ma powodów do paniki. Wyjątkowo wysoki stan wody za zaporą w Solinie to stan przejściowy.

Na TV.Bieszczady możecie zobaczyć na własne oczy jak obecnie wygląda Jezioro Solińskie.

Warto więc być świadomym zjawisk, które mają miejsce na Jeziorze Solińskim. Powinniśmy na bieżąco informować się o sytuacji, szczególnie jeśli mamy plany na spędzenie czasu nad wodą.

Sytuacja jest stabilna.

Mimo wszystko jednak, nie można zaprzeczyć, że tak wysoka woda to rzadki widok. Dlatego też jest to również niepowtarzalna okazja, aby poznać Jezioro Solińskie w zupełnie nowym świetle.

Obecnie stany wód w powiatach: bieszczadzkim, leskim i sanockim układają się w strefie wody średniej, w związku z tym nie występuje ryzyko lokalnych podtopień. Możliwe są chwilowe przekroczenia stanów ostrzegawczych, jednak nie stanowią one zagrożenia, ze względu na to, że są to tereny górskie, których charakterystyką jest szybki wzrost stanu wody oraz równie szybki spadek. W tej chwili większe niebezpieczeństwo stanowić mogą opady wilgotnego śniegu, które w ostatnich dniach pozbawiły prądu wiele gospodarstw domowych.

informuje Katarzyna Tokarz, p.o kierownika Zespołu Komunikacji i Edukacji Wodnej Państwowego Gospodarstwa Wodne Wody Polskie, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Rzeszowie.

Mimo obecnego wysokiego stanu wody na Jeziorze Solińskim, sytuacja jest stabilna i nie ma powodów do obaw. Zbiornik ten dysponuje obecnie imponującą rezerwą wynoszącą 23 mln m sześc., która systematycznie się zwiększa. Dodatkowo, zapewniony jest odpływ zgodny z instrukcją gospodarowania. Wynosi on 36 m sześc./s, przy średnim odpływie z ostatniej doby wynoszącym 50 m sześc./s.

Mimo obecnego wysokiego stanu wody na Jeziorze Solińskim, sytuacja jest stabilna i nie ma powodów do obaw.
Mimo obecnego wysokiego stanu wody na Jeziorze Solińskim, sytuacja jest stabilna i nie ma powodów do obaw.

Katarzyna Tokarz tłumaczy, że obecnie woda zmagazynowana w śniegu leżącym powyżej zbiornika Solina wynosi aż 45 mln m sześc.

Większość wody zostanie zatrzymana i zretencjonowana.

Nie powinno to jednak budzić obaw przed powodzią, ponieważ większość wody zostanie zatrzymana i zretencjonowana.

Warto podkreślić, że śnieg pełni bardzo istotną rolę w cyklu hydrologicznym – zatrzymuje wodę na dłużej w danym miejscu. Co ważne, woda z topniejącego śniegu przenika do gleby wolniej niż deszcz, dzięki temu na dłużej utrzymuje wilgotność gleby i przyczynia się do wzrostu roślin na wiosnę. Opady, które wystąpiły na Podkarpaciu, zapewniły ziemi większy zapas wody na okres wiosenny .

dodaje Katarzyna Tokarz.

Dzięki temu, mimo obfitości wody na Jeziorze Solińskim, sytuacja jest stabilna i kontrolowana. Właśnie teraz, gdy natura obdarzyła nas taką ilością wody, warto docenić system gospodarowania zasobami. Pozwala nam on skutecznie kontrolować poziom wody i uniknąć powodzi.

Dlatego właśnie zachowajmy spokój i zaufajmy władzom, które skrupulatnie dbają o bezpieczeństwo zbiornika oraz okolicznych terenów.

Miejmy nadzieję, że służby będą nadal czuwać nad stanem wody za zaporą w Solinie, zapewniając bezpieczeństwo i ochronę terenów wokół Jeziora Solińskiego. Trzeba również pamiętać, że natura jest nieprzewidywalna, dlatego ważne jest, aby być świadomym ryzyka związanego z takimi zjawiskami i przygotować się na ewentualne konsekwencje.

Oby sytuacja szybko wróciła do normy, a Jezioro Solińskie nadal pozostało pięknym miejscem do wypoczynku i relaksu dla wszystkich odwiedzających je turystów.

Dobry nocleg w Bieszczadach? – zapraszam

Cześć jestem Ewa – zapraszam do moich domków.😀 Moi Goście cyklicznie do nas wracają przywożąc ze sobą kolejnych znajomych i rodzinę.

Nasze domki 🐈‍⬛ to więcej niż miejsce noclegowe – to gwarancja niezapomnianych wspomnień i relaksu w sercu Bieszczad.

Wybierając nasze domki 🐈‍⬛ nad Soliną, macie szansę na pełen relaks, przygodę oraz odnowienie zarówno ciała, jak i umysłu w jednym z najpiękniejszych zakątków Polski. 

Może i Ty dołączysz do grona stałych bywalców?