Kolejka gondolowa w Solinie

Kolejka gondolowa w Solinie. Solina gondole.

Kolejka gondolowa w Solinie jest jedną z najnowszych atrakcji w Bieszczadach. Jest ona idealnym miejscem do odwiedzenia dla osób szukających niezapomnianej przygody, malowniczych widoków i odpoczynku od codzienności.

Kolejka gondolowa w Solinie to nowy sposób na odkrywanie uroków górskiego krajobrazu.

W czerwcu 2021 roku podjęto decyzję o budowie kolejki gondolowej, parku tematycznego o Bieszczadach i całego zaplecza turystycznego przy jednej z najpopularniejszych atrakcji południowej Polski – zaporze w Solinie. O projekcie mówiło się od lat, w końcu jednak postanowiono zrealizować wizję. W efekcie od 1 lipca 2022 roku odwiedzający Bieszczady mogą dopisać do listy atrakcji kolejkę gondolową PKL przy Zaporze Solińskiej. 

Jest to atrakcja bieszczadzka, która przebiega między górami Plasza oraz Jawor nad zapora wodną. Przejazd kolejką w Solinie w jedną stronę trwa około ośmiu minut. Pokonywana odległość wynosi półtora kilometra. Zaprojektowane zostało aż pięć podpór o różnych wysokościach na trasie przejazdu kolejką linową nad Soliną. Najniższa z nich posiada siedemnaście metrów wysokości, natomiast najwyższa siedemdziesiąt pięć metrów. Godnym uwagi jest fakt, że jest to najwyższa podpora liniowej kolei w całej Polsce.

Jeszcze parę lat temu pytając turystów o najfajniejsze atrakcje turystyczne w Polsce, można było często usłyszeć między innymi:

 • kolejka linowa na Kasprowy Wierch,
 • kolejka na Gubałówkę.
Kolejka gondolowa w Solinie to niezapomniana atrakcja w Bieszczadach.
Kolejka gondolowa w Solinie to niezapomniana atrakcja w Bieszczadach.

Teraz Polskie Koleje Linowe choć w jednej rodzinie, mają konkurencję. Na szczęście po potężnym kryzysie związanym z pandemią COVID-19, turystyka m.in. w Polsce się dynamicznie odradza. Na rynku pojawiają się nowe atrakcje, prywatne i państwowe. Jedną z takich stworzyły Polskie Koleje Linowe i Polski Fundusz Rozwoju. Dzięki temu Solina jest ciekawą alternatywą dla np. Zakopanego.

Czy warto się wybrać na kolejkę gondolową nad zaporą w Solinie?

Kolejka gondolowa w Solinie to miejsce, które zdecydowanie warto odwiedzić. Dlaczego uważam, że jest godna polecenia? Oto kilka powodów:

 • Po pierwsze, sama podróż kolejką gondolową to niezwykłe doświadczenie. Gondole unoszą się nad malowniczymi krajobrazami Soliny, pozwalając cieszyć się pięknymi widokami na jezioro i otaczające je wzgórza. To doskonała okazja, aby podziwiać piękno przyrody i poczuć się jak na wakacjach o każdej porze roku.
 • Po drugie, kolejka gondolowa w Solinie oferuje też wiele atrakcji dla całej rodziny. Można spędzić czas na rodzinnej przejażdżce nad jeziorem lub skorzystać z jednej z wielu atrakcji znajdujących się w okolicy. Można zaplanować piknik na brzegu jeziora, wybrać się na wycieczkę pieszą lub rowerową, a także skorzystać z innych atrakcji dostępnych na miejscu.
Gondole unoszą się nad malowniczymi krajobrazami Soliny, pozwalając cieszyć się pięknymi widokami na jezioro i otaczające je wzgórza.
Gondole unoszą się nad malowniczymi krajobrazami Soliny, pozwalając cieszyć się pięknymi widokami na jezioro i otaczające je wzgórza.
 • Po trzecie, kolejka linowa nad zaporą to idealne miejsce dla miłośników fotografii. Piękne widoki, unikalna perspektywa i malownicze otoczenie stanowią prawdziwe wyzwanie dla każdego fotografa. Niezależnie od tego, czy jesteś profesjonalistą czy amatorem, solińska kolejka gondolowa zapewni ci wiele niezapomnianych kadrów.
 • Po czwarte, kolejka w Solinie oferuje także doskonałe warunki do aktywnego wypoczynku. Samo zbliżenie się do natury, obcowanie z zielenią i świeżym powietrzem może mieć zbawienny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Można zapomnieć o codziennym stresie i rozluźnić się, obserwując piękno otaczającej przyrody.
 • Kolejka gondolowa w Bieszczadach to również doskonałe rozwiązanie dla osób starszych i niepełnosprawnych. Dzięki niej, mogą oni również cieszyć się wspaniałymi widokami bez wyczerpującego wysiłku fizycznego.

Podsumowując, niezależnie od tego, czy jesteś miłośnikiem fotografii, aktywnego wypoczynku czy po prostu chcesz cieszyć się pięknem natury, kolejka gondolowa w Solinie jest miejscem, które koniecznie powinieneś odwiedzić.

Jak najprościej dostać się na kolejkę gondolową w Solinie?

Na miejsce najłatwiej dojedziesz samochodem. Z naszych domków nad Soliną Czarny Kot zrobisz to w 10 minut. Dla niezmotoryzowanych jest również opcja transferów busami z pobliskiego Sanoka, Leska, a nawet ze Stolicy Podkarpacia – Rzeszowa. 

W okolicach zapory znajdziemy wiele prywatnych parkingów, najlepiej zaparkować przy dolnej stacji kolejki Plasza. Za pozostawienie auta przez całą dobę trzeba zapłacić 20-30 zł. To uczciwe stawki.

Kolejka gondolowa w Solinie. Dolna stacja Plesza.
Kolejka gondolowa w Solinie. Dolna stacja Plasza. (Foto: PKL Solina)

W budynku stacji początkowej znajdują się kasy, informacja i bezpłatne toalety. Po sąsiedzku możesz odwiedzić sklep z firmowymi pamiątkami. Uważam, że ceny są dość wygórowane, np. za maskotkę z Bieszczad trzeba zapłacić prawie 100 zł. W sezonie 2023 były bardzo popularne maskotki kaczki. Moi goście pytali mnie dlaczego akurat w Bieszczadach kaczki? Co maja wspólnego Bieszczady z pamiątkową kaczką?.

Do tej pory nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie. Tym bardziej, że były to „chińskie kaczki” 🙂

Ciekawostki kolejki gondolowej w Solinie.

🚠 Kompleksowy przegląd trwa 18 dni.

🚠Przy serwisowaniu kolei pracuje 10 wykwalifikowanych pracowników.

🚠 Kolejka posiada 34 gondole.

🚠 Długość trasy w jedną stronę wynosi 1540 metrów.

🚠 Długość liny kolejki wynosi 3079,33 metrów

🚠 Maksymalna prędkość gondoli to 21 km/h.

Ile musisz zapłacić za możliwość przejażdżki kolejką gondolową w Solinie?

Bilety na przejazd kolejką gondolową oraz bilety wstępu do znajdującego się na Górze Jawor parku tematycznego „Tajemnicza Solina” można kupić na miejscu w automacie lub w kasie. Warto to zrobić wcześniej przez internet. Jest taniej i bez kolejek. W sezonie przy kasach możesz natknąć się na tłumy turystów. Jednak dzięki wysokiej przepustowości kolejki – 17 tys. 600 osób dziennie oraz szybki czas przejazdu (ok. 5 minut) sprawiają, że unikniesz zatorów. Jeden wagonik może zabrać na pokład max 8 osób.

Górna stacja kolejki gondolowej Jawor. Kawiarnia w wieży widokowej.
Górna stacja kolejki gondolowej Jawor. Kawiarnia w wieży widokowej.

Sezon wysoki obowiązuje do 31 sierpnia, niższe ceny znajdziesz jeśli wybierzesz się na gondolki po sezonie.

Do wyboru masz:

 • zakup biletów na sam przejazd kolejką gondolową (w jedną stronę – 39 zł, w dwie – 49 zł)
 • bilet za przejazd łącznie z wejściem do parku „Tajemnicza Solina” – 85 zł.
 • PKL Solina sprzedaje też bilety ulgowe dla m.in. dzieci i młodzieży, a także oferuje bilety rodzinne (np. za bilety na kolejkę w obie strony i park dla rodziny 2+2 trzeba zapłacić 249 zł)
 • 10 zł trzeba dopłacić, jeżeli do gondoli chcemy zabrać ze sobą: bagaż, rower, psa lub złożony wózek dziecięcy.
 • Dodatkowe 19 zł (15 zł ulgowy) zapłacimy za wjazd windą na taras widokowy zlokalizowany na górnej stacji kolejki.

Zaznaczam, że podane ceny mogą ulec zmianie. Aktualne możesz znaleźć w podanym linku: PKL kolej linowa Solina.

Jeszcze taniej na kolejkę z biletami grupowymi.

Zakup biletów grupowych jest możliwy, jednak należy skontaktować się indywidualnie z obsługą kolejki gondolowej w Solinie w celu dokładnego ustalenia szczegółów. Ważne jest, aby pamiętać, że grupa jest liczona od 20 osób w górę. Dobrze jest rezerwować bilety PKL Solina, odpowiednio wcześniej – maksymalnie 30 dni przed planowaną datą przejazdu. Wtedy masz pewność, że miejsca dla grupy będą dostępne.

Pamiętaj, że ceny mogą ulec zmianie w przypadku większej ilości osób. Oczywiście w celu dokonania rezerwacji musisz określić konkretną datę i godzinę rezerwacji.

Masz już bilety? To ruszamy w drogę.

Masz już bilety na gondolki? No to jazda!

Ruszamy kolejką z dolnej stacji Plesza na górną stację Jawor.
Ruszamy kolejką z dolnej stacji Plasza na górną stację Jawor.

Na całym odcinku znajduje się dwadzieścia pięć wagoników. Każdy wagonik mieści osiem osób. Są one cały czas w ruchu, nie zatrzymują się na stacji. Z tego względu musisz sprawnie wsiąść do gondoli. Przy dojeździe do stacji ich prędkość się zmniejsza dlatego nie będziesz mieć problemu, aby do nich wsiąść.

Możesz więc ruszać w pełną ekscytacji podróż na Górę Jawor, która znajduje się na wysokości 561,80 m n.p.m. Na 1,5-km trasie ze stacji początkowej Plasza do stacji końcowej usytuowanej na Górze Jawor możesz podziwiać widoki na zielone wzgórza Bieszczadów, monumentalną zaporę oraz Jezioro Solińskie.

Zastanawiasz się czy kolejka gondolowa w Solinie jest bezpieczna?

Kolej gondolowa w Solinie to niezaprzeczalne wielka atrakcja turystyczna, ale czy jest bezpieczna? Ta kwestia z pewnością budzi wiele emocji i kontrowersji.

Po pierwsze, warto zaznaczyć, że kolej gondolowa jest eksploatowana przez odpowiednie służby i podlega regularnym przeglądom oraz konserwacjom. Jest to istotne, gdyż gwarantuje odpowiedni stan techniczny urządzeń, który jest kluczowy dla bezpieczeństwa pasażerów podróżujących koleją gondolową.

Wieża widokowa na górze Jawor. Taras znajduje się na 10 piętrze.
Wieża widokowa na górze Jawor. Taras znajduje się na 10 piętrze.

Aktualne przepisy i standardy wymagają zapewniania odpowiedniego stanu technicznego, okresowych przeglądów oraz konserwacji, co sprzyja minimalizacji ryzyka wystąpienia awarii.

Kolejnym aspektem, który przemawia na korzyść bezpieczeństwa kolei gondolowej, jest obecność wyszkolonego personelu. Pracownicy obsługujący tę formę transportu są szkoleni w zakresie zachowania się w sytuacjach awaryjnych oraz udzielania pierwszej pomocy. Są także odpowiedzialni za zapewnienie bezpieczeństwa i dyscypliny wśród podróżnych. W razie konieczności potrafią szybko i skutecznie reagować na ewentualne problemy, minimalizując ryzyko dla pasażerów.

Odpowiednie przeglądy i konserwacje, obecność personelu oraz systemy zabezpieczeń znacznie minimalizują potencjalne zagrożenia.

Należy również wspomnieć o systemach zabezpieczeń stosowanych w kolei gondolowej. Na przykład, istnieje system automatycznej blokady, który kontroluje prędkość i odstępy między kolejnymi wagonikami. System ten jest stale monitorowany przez operatorów, którzy mają możliwość natychmiastowej reakcji w przypadku nieprawidłowości. Ponadto, kolej gondolowa w Solinie jest wyposażona w różnego rodzaju urządzenia zabezpieczające, takie jak hamulce awaryjne czy systemy alarmowe, które zwiększają bezpieczeństwo podróżujących.

Kolejka gondolowa Solina i wjazd na górną stację Jawor.
Kolejka gondolowa Solina i wjazd na górną stację Jawor.

Nie można jednak ignorować możliwości wystąpienia awarii czy sytuacji kryzysowych. Chociaż ryzyko takich zdarzeń jest minimalizowane poprzez odpowiednią eksploatację i konserwację, nigdy nie można wykluczyć całkowicie możliwości ich wystąpienia. W takiej sytuacji kluczowe jest odpowiednie przeszkolenie personelu, aby mogli skutecznie zarządzać ewakuacją pasażerów i zapewnić im bezpieczeństwo.

Podsumowując, kolej gondolowa w Solinie, podobnie jak wiele innych form transportu, jest obarczona ryzykiem, jednak odpowiednie przeglądy i konserwacje, obecność personelu oraz systemy zabezpieczeń znacznie minimalizują potencjalne zagrożenia.

Oczywiście, ostateczne bezpieczeństwo zależy od wielu czynników i odpowiedzialności różnych stron, zarówno pasażerów, jak i operatorów. Stosowanie się do zasad bezpiecznej eksploatacji kolei gondolowej jest kluczowe dla tego, aby cieszyć się tą atrakcją turystyczną w pełni, będąc pewnym, że podróż jest bezpieczna.

Atrakcje jednak na tym się nie kończą. Wieża widokowa na panoramę Bieszczad.

Oprócz kolejki gondolowej w Solinie, na Górze Jawor możesz też udać się (nie martw się, jest winda) na 50 metrową wieżę z tarasem widokowym i podziwiać krajobrazy na połoniny oraz tutejsze doliny. Masz tam szansę przespacerować się po przeszklonym chodniku tzw. skywalk (to de facto taki niewielki balkon ze szklaną podłogą).

Wieża widokowa na górze Jawor.
Wieża widokowa na górze Jawor. (Foto: PKL Solina)

Wieża widokowa w Solinie to miejsce pełne uroku i niesamowitych krajobrazów. Ten imponujący obiekt przyciąga turystów z całego kraju i zagranicy, oferując niezapomniane widoki na przepiękną okolicę Bieszczad.

Położona na górze Jawor, wieża widokowa dominuje nad okolicą, zapewniając nie tylko malownicze krajobrazy, ale także niezwykłe wrażenia estetyczne. To idealne miejsce dla miłośników przyrody i fotografii, którzy pragną uwiecznić niepowtarzalne widoki.

Podziwianie panoramy Bieszczad z wieży będzie dla Ciebie niezwykłym przeżyciem.

Z wieży widokowej możesz obserwować malownicze jezioro Solińskie, otoczone zielonymi wzgórzami i dolinami. Szmaragdowe wody jeziora w harmonii z otaczającym bujnym lasem tworzą niepowtarzalne widowisko.

To miejsce dla tych, którzy chcą poczuć adrenalinę i zobaczyć panoramę na wprost przed sobą, bez żadnych przeszkód. Otwarcie się na widok, który rozciąga się na horyzoncie, jest niezwykle oszałamiające i przyprawia o zawrót głowy.

Z wieży widokowej możesz obserwować malownicze jezioro Solińskie, otoczone zielonymi wzgórzami i dolinami.
Z wieży widokowej możesz obserwować malownicze jezioro Solińskie, otoczone zielonymi wzgórzami i dolinami.

Wieża widokowa w Solinie jest również idealnym miejscem na relaks i obcowanie z naturą. Otaczający teren oferuje malownicze szlaki spacerowe i miejsca do piknikowania. To doskonałe miejsce, aby odetchnąć od codzienności, rozkoszować się spokojem i ciszą.

Ważnym aspektem wieży widokowej jest jej rola w ochronie przyrody.

Obiekt został zaprojektowany z myślą o minimalnym zaburzaniu ekosystemu i harmonii otaczającego środowiska. Jest to doskonały przykład harmonijnego łączenia turystyki i ochrony przyrody.

Wieża widokowa w Solinie jest otwarta przez cały rok, zapewniając możliwość podziwiania różnorodności przyrody w każdej porze roku. Każda wizyta na tym niezwykłym miejscu zostawia niezapomniane wrażenia i pragnienie powrotu.

Dla tych, którzy kochają góry, jeziora i piękno natury, wieża widokowa w Solinie jest nieodzownym punktem na mapie wycieczkowej. To miejsce, gdzie można odnaleźć spokój, piękno i przyjemność z obcowania z naturą.

Widok z wieży widokowej na górze Jawor przy kolejce gondolowej w Solinie.
Widok z wieży widokowej na górze Jawor przy kolejce gondolowej w Solinie.

Na górze do dyspozycji turystów jest kawiarnia czy nowo zbudowana Karczma Jawor serwująca m.in. bieszczadzkie specjały jak proziaki (specjalne placki sodowe), dziczyznę czy fuczki (placki a’la ziemniaczane z kiszonej kapusty). Oczywiście tanio nie jest. Za przystawkę trzeba zapłacić 24-56 zł, za zupę 26-29 zł, sałatkę 37-39 zł, danie główne 39-89 zł, a za deser 23-25 zł. W ofercie jest też nieco tańsze menu dla dzieci. Za kawę trzeba zapłacić 10-18 zł.

Co to jest Tajemnicza Solina?

Tuż obok Karczmy Jawor zlokalizowana jest kolejna część atrakcji PKL – park „Tajemnicza Solina”. Można tam poznać „fascynujące legendy oraz posłuchać ciekawych opowieści na temat barwnych postaci biesów i czadów”.Moim zdaniem całkiem udany park tematyczny zlokalizowany w lesie, na zboczu góry. Zbudowano go z wykorzystaniem naturalnych materiałów, świetna atrakcja dla całych rodzin. Poznaj wszystkie zakamarki Tajemniczej Soliny.

Tajemnicza Solina przy kolejce gondolowej.
Tajemnicza Solina przy kolejce gondolowej. (Foto: PKL Solina)

Na terenie parku możesz urządzić sobie piknik z własnym prowiantem lub skorzystać z oferty gastronomicznej. Do dyspozycji masz huśtawki, zjeżdżalnie, park linowy wśród drzew, zielony labirynt czy interaktywne gadżety jak np. waga dla całej rodziny. Myślę, że tak bogata oferta zadowoli każdego dużego i małego.

Gdy dotrzesz w okolice nowo zbudowanej dolnej stacji Plasza masz także do wyboru spacer deptakiem otoczonym sklepikami z pamiątkami, regionalnymi wyrobami i restauracjami. Możesz sobie już bezpłatnie przejść zaporą i zwiedzić wnętrze elektrowni. Więcej o tych atrakcjach dowiesz się tutaj na moim blogu.


Podsumowując, kolejka gondolowa w Solinie to nowoczesna i wygodna alternatywa dla tradycyjnych wędrówek po górach. Dzięki niej, podróżujący mogą podziwiać wspaniałe krajobrazy Bieszczadów, zyskując niepowtarzalne wrażenia i wspomnienia. To z pewnością wartościowa inwestycja, która przyciągnie jeszcze większą liczbę turystów do tego malowniczego i jeszcze dzikiego regionu Polski.

Ciebie również zapraszam do wzięcia udziału w tej niezapomnianej przygodzie.

Inne atrakcje w Solinie i po sąsiedzku.

Dobry nocleg w Bieszczadach? – zapraszam

Cześć jestem Ewa – zapraszam do moich domków.😀 Moi Goście cyklicznie do nas wracają przywożąc ze sobą kolejnych znajomych i rodzinę.

Nasze domki 🐈‍⬛ to więcej niż miejsce noclegowe – to gwarancja niezapomnianych wspomnień i relaksu w sercu Bieszczad.

Wybierając nasze domki 🐈‍⬛ nad Soliną, macie szansę na pełen relaks, przygodę oraz odnowienie zarówno ciała, jak i umysłu w jednym z najpiękniejszych zakątków Polski. 

Może i Ty dołączysz do grona stałych bywalców?