Chatka Puchatka

Chatka Puchatka to jedno z najpiękniejszych schronisk górskich na Połoninie Wetlińskiej.

Chatka Puchatka to jedno z najpiękniejszych schronisk górskich na Połoninie Wetlińskiej. Rozpościera się tutaj przepiękny, malowniczy widok na otaczające góry i doliny, co sprawia, że miejsce to jest ulubionym celem turystów z całego kraju.

Chatka Puchatka to miejsce, które zachwyca nie tylko swoim urokiem, ale również historią i tradycją, którą pielęgnuje od lat. To idealne miejsce dla wszystkich, którzy pragną uciec od zgiełku miasta i spędzić czas w harmonii z naturą.

Historia schroniska.

Historia schroniska sięga kilkadziesiąt lat wstecz. Schronisko założone zostało w latach 60-tych XX wieku przez pasjonatów gór i turystyki, którzy postanowili stworzyć miejsce, gdzie wszyscy miłośnicy przyrody mogliby odpocząć i zregenerować siły po trudach wędrówki po górach. Od samego początku Chatka Puchatka cieszyła się ogromnym powodzeniem wśród turystów ze względu na swoje wyjątkowe położenie i przyjazną atmosferę.

Chatka Puchatka znajduje się poniżej wschodniego wierzchołka masywu Połoniny Wetlińskiej, na wysokości 1228 m n.p.m.
Chatka Puchatka znajduje się poniżej wschodniego wierzchołka masywu Połoniny Wetlińskiej, na wysokości 1228 m n.p.m. (Fot: Czarek Koniu Konieczyński)

Najwyżej położone schronisko w Bieszczadach, zwane popularnie „Chatką” lub „Tawerną”, to miejsce o niezwykłej historii. Znajduje się ono poniżej wschodniego wierzchołka masywu Połoniny Wetlińskiej, na wysokości 1228 m n.p.m. Początkowo w latach 50-tych pełniło funkcję wojskowej strażnicy obserwacyjnej. Po wojnie zostało opuszczone i zaczęło popadać w ruinę, jednak dzięki zaangażowaniu harcerzy i studentów udało się ocalić ten obiekt od zapomnienia.

W tamtych czasach warunki w Bieszczadach były trudne. Brakowało asfaltowych dróg dojazdowych i punktów zaopatrzenia w żywność. Nowy właściciel nie mógł znaleźć nikogo, kto podjąłby się prowadzenia schroniska. W rezultacie budynek stał opuszczony, a nocleg w nim znaleźli tylko odważni, przygodni turyści. To niezwykłe przeżycie dodaje jeszcze większego uroku temu miejscu, które jest idealnym schronieniem dla miłośników górskich wędrówek.

Historia tego miejsca jest fascynująca, a nazwy jakimi był nazywany (m.in. "Chatka Puchatka", "Republika Wetlińska") dodają mu klimatu i charakteru.
Historia tego miejsca jest fascynująca, a nazwy jakimi był nazywany (m.in. „Chatka Puchatka”, „Republika Wetlińska”) dodają mu klimatu i charakteru. (Fot: Czarek Koniu Konieczyński)

Dopiero w 1956 roku budynek został przejęty przez PTTK. Od tamtej pory przeszło wiele zmian i remontów, a obecnie funkcjonuje jako całoroczne schronisko, które jest otwarte dla wszystkich chętnych turystów.

Skąd nazwa schroniska Chatka Puchatka?

Nazwa schroniska Chatka Puchatka wzięła się z wypowiedzi słynnego polskiego żeglarza Leonida Teligi:


„Czuję się na swojej łajbie zagubionej na bezmiarze oceanu, jak ta samotna Chatka Puchatka na Połoninie Wetlińskiej”.

Leonid Teliga

Historia tego miejsca jest fascynująca, a nazwy jakimi był nazywany (m.in. „Chatka Puchatka”, „Republika Wetlińska”) dodają mu klimatu i charakteru. To miejsce jest nie tylko schronieniem dla zmęczonych wędrowców, ale także świadkiem wielu ważnych wydarzeń i zmian, które zaszły w Bieszczadach na przestrzeni lat.

Każdy, kto odwiedza to schronisko, ma okazję poczuć ducha historii i zapomnieć o troskach dnia codziennego. Jako pierwszy dzierżawca tego miejsca był Ludwik Pińczuk, bieszczadzki pionier z Leska, który z pasją dbał o to schronisko i przyjmował w nim turystów.

Każdy, kto odwiedza to schronisko, ma okazję poczuć ducha historii i zapomnieć o troskach dnia codziennego.
Każdy, kto odwiedza to schronisko, ma okazję poczuć ducha historii i zapomnieć o troskach dnia codziennego.

Jeśli szukasz miejsca, gdzie możesz odpocząć i cieszyć się pięknem polskich gór, Chatka Puchatka na Połoninie Wetlińskiej będzie idealnym wyborem dla Ciebie. Przyjdź i przekonaj się sam, dlaczego to miejsce tak bardzo zachwyca wszystkich, którzy tutaj zawitają. Zapewniam Cię, że nie pożałujesz!

Nowa Chatka Puchatka.

Nowa, odnowiona Chatka Puchatka stała się oczkiem w głowie turystów odwiedzających Bieszczady. Po gruntownej przebudowie i rozbudowie, obiekt przestał straszyć i zaczął zapewniać wszystko, czego można oczekiwać od nowoczesnego schroniska górskiego.

Chatka Puchatka to niezwykłe schronisko w Bieszczadach, które niedawno przeszło gruntowną modernizację. Kosztująca niemal 4 miliony złotych inwestycja pozwoliła na stworzenie nowoczesnego i ekologicznego obiektu, który nie tylko zadba o komfort turystów, ale także o ochronę środowiska.

Na parterze schroniska znajduje się sala główna dla turystów, dyżurka Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz pomieszczenie dla strażników Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Dodatkowo, turyści mają do dyspozycji sale warsztatowe, toalety oraz taras z wiatą, gdzie mogą odpocząć i podziwiać piękną okolicę. Na poddaszu natomiast znajdują się pomieszczenia socjalne dla obsługi obiektu oraz dodatkowa sala dla turystów.

Nowa, odnowiona Chatka Puchatka stała się oczkiem w głowie turystów odwiedzających Bieszczady.
(Fot: Czarek Koniu Konieczyński)

Otoczenie schroniska również zostało zagospodarowane w trosce o przyrodę. Władze parku pozbyły się inwazyjnych gatunków roślin, a także wprowadziły projekty mające na celu przywrócenie kulturowego wypasu owiec na połoninach. Dodatkowym atutem jest nowy taras widokowy, z którego można podziwiać malowniczą panoramę Bieszczadów.

Warto również wspomnieć o nowościach technologicznych, takich jak elektroniczna tablica z informacjami o pogodzie i warunkach na szlakach turystycznych. Dodatkowo, turyści mogą dowiedzieć się ciekawych faktów o historii Chatki oraz innych miejsc wartych odwiedzenia w Bieszczadach.

Bieszczadzki Park Gwiezdnego Nieba.

Chatka Puchatka staje się nie tylko doskonałym miejscem wypoczynku, ale także ważnym punktem w Bieszczadzkim Parku Gwiezdnego Nieba, gdzie można podziwiać nocne niebo bez sztucznego światła. Dzięki ekologicznym rozwiązaniom i dbałości o przyrodę, schronisko stanowi doskonały przykład harmonii między turystyką a ochroną środowiska.

Podróżujący szlakiem żółtym z Brzegów Górnych w kierunku Chatki Puchatka z pewnością zauważą zmiany. Rozpoczęte na wiosnę ubiegłego roku prace remontowe właśnie dobiegły końca, a efekt jest imponujący. Dzięki staraniom Bieszczadzkiego Parku Narodowego, obiekt ten stał się miejscem przyjemnym i komfortowym dla wszystkich gości.

Chatka Puchatka jest ważnym punktem w Bieszczadzkim Parku Gwiezdnego Nieba, gdzie można podziwiać nocne niebo bez sztucznego światła.
Chatka Puchatka jest ważnym punktem w Bieszczadzkim Parku Gwiezdnego Nieba, gdzie można podziwiać nocne niebo bez sztucznego światła.

Warto podkreślić, że cała przebudowa była konieczna. Status własnościowy budynków przez lata pozostawał nieuregulowany, co skutkowało sporem sądowym między PTTK a BdPN. Ostatecznie to park narodowy odniósł zwycięstwo, co pozwoliło na przeprowadzenie niezbędnych zmian w Chatce Puchatka.

Dzięki trosce o środowisko, obiekt spełnia teraz wszystkie wymogi środowiskowe. Ponadto, nowa Chatka Puchatka została dostosowana do wszystkich wymogów przeciwpożarowych i sanepidu. Dzięki temu, turyści mogą cieszyć się pobytem w górach, w komfortowych warunkach, bez obciążania budżetu parku narodowego.

Podsumowując, Chatka Puchatka w Bieszczadach stała się nowoczesnym i przyjaznym miejscem dla turystów. Dzięki remontowi i rozbudowie, obiekt ten zyskał nowe życie i z pewnością przyciągnie wielu nowych gości. Czekamy z niecierpliwością na kolejne zmiany i poprawki, które jeszcze bardziej uczynią z Chatki Puchatka perełkę Bieszczadów.

Przyjazne miejsce na odpoczynek.

Nowa Chatka Puchatka to nowoczesne schronisko w samym sercu Bieszczadzkiego Parku Narodowego

Jeśli jesteś miłośnikiem górskich wędrówek i szukasz przyjaznego miejsca na odpoczynek w Bieszczadach, nowa Chatka Puchatka jest idealnym miejscem dla Ciebie. Po gruntownej modernizacji, która trwała od 2019 roku i była częścią większego projektu ochrony bioróżnorodności Połoniny Wetlińskiej, schronisko zostało przekształcone w nowoczesne i atrakcyjne miejsce dla turystów.

Chatka Puchatka w Bieszczadach stała się nowoczesnym i przyjaznym miejscem dla turystów.
Chatka Puchatka w Bieszczadach stała się nowoczesnym i przyjaznym miejscem dla turystów.

Obecnie Chatka Puchatka pełni funkcję miejsca dziennego pobytu i nie oferuje noclegów. Jednak, mimo że obiekt został poddany modernizacji architektonicznej, w lutym 2023 roku Bieszczadzki Park Narodowy poinformował o zawieszeniu takiej formy udostępniania schronu z powodów prawnych. Możemy mieć nadzieję, że sytuacja w przyszłości ulegnie zmianie.

W nowej Chatce Puchatka znajduje się bufet, gdzie można zamówić kawę lub herbatę, a także klimatyzowana sala konferencyjna, idealna do organizowania spotkań i szkoleń. Dodatkowo, schronisko posiada własną oczyszczalnię ścieków oraz posterunek Straży Parku i GOPR-u, co sprawia, że jest to również bezpieczne miejsce dla turystów.

Mimo że obiekt nie posiada obecnie statusu schroniska, po modernizacji nosi nazwę Schron Turystyczny BdPN „Chatka Puchatka”
Mimo że obiekt nie posiada obecnie statusu schroniska, po modernizacji nosi nazwę Schron Turystyczny BdPN „Chatka Puchatka”

i nadal przyciąga miłośników górskich przygód. To idealne miejsce dla tych, którzy chcą aktywnie spędzić czas w Bieszczadach i cieszyć się pięknem przyrody. Niezależnie od zawieszania udostępniania noclegów, nowa Chatka Puchatka zachęca do odwiedzenia i zasmakowania bieszczadzkiej atmosfery.

Chatka Puchatka to łakomy kąsek dla turystów.

Schronisko jest łakomym kąskiem dla turystów, zarówno tych młodszych, jak i starszych. W okolicy znajdują się liczne szlaki turystyczne, a najpopularniejsze prowadzą z przepięknej Przełęczy Wyżnej. Miejscem, gdzie można odpocząć, odetchnąć od miejskiego zgiełku i cieszyć się rozległym widokiem bieszczadzkich krajobrazów.

Chatka Puchatka to nie tylko schronisko, to miejsce z duszą i sentymentem. Zaprasza wszystkich miłośników przyrody i turystów do spędzenia niezapomnianych chwil w sercu Bieszczadów. To symbol niezapomnianych wakacji sprzed lat, miejsce, które zawsze warto odwiedzić i czerpać z niego siłę oraz spokój. Zapraszamy do zapoznania się z artykułami na naszym blogu i odkrycia magicznej Chatki Puchatka w Bieszczadach!

W okolicy znajdują się liczne szlaki turystyczne, a najpopularniejsze prowadzą z przepięknej Przełęczy Wyżnej.
W okolicy znajdują się liczne szlaki turystyczne, a najpopularniejsze prowadzą z przepięknej Przełęczy Wyżnej.

Szukasz sposobu, aby dotrzeć do schroniska na Połoninie Wetlińskiej w Bieszczadach? Nie wiesz, którą trasę wybrać? Spokojnie, przygotowaliśmy dla Ciebie kilka propozycji!

Jak dojść do Chatki Puchatka?

Jeśli planujesz wędrówkę do schroniska Chatka Puchatka w Bieszczadach, jest kilka tras, którymi możesz się kierować. Najkrótsza z nich to ścieżka żółta, która rozpoczyna się na parkingu na Przełęczy Wyżnej. Dzięki ustawionym znakom nie będziesz miał problemów z orientacją na trasie. Teoretycznie można dotrzeć do celu w nieco ponad godzinę, ale w praktyce może to zająć trochę więcej czasu.

Jeśli chcesz wybrać inną trasę, możesz przejść czerwonym szlakiem z Brzegów Górnych. Cała trasa zajmuje około półtorej godziny i różni się głównie większą różnicą wysokości. Jeśli wybierzesz się tą trasą, koniecznie zahacz o Smerek.

Jeśli planujesz wędrówkę do schroniska Chatka Puchatka w Bieszczadach, jest kilka tras, którymi możesz się kierować.
Jeśli planujesz wędrówkę do schroniska Chatka Puchatka w Bieszczadach, jest kilka tras, którymi możesz się kierować.

Istnieje także możliwość wybrania szlaku czarnego, który jest najdłuższy i najspokojniejszy ze wszystkich. Cała trasa zajmuje ponad dwie godziny, a droga liczy cztery kilometry. Rozpoczyna się ona przy przystanku PKS, gdzie znajdziesz także punkt gastronomiczny oraz miejsce na zakup biletów do Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Nie zwlekaj! Wybierz trasę, która najbardziej Ci odpowiada i ciesz się wspaniałymi widokami, które Bieszczady mają do zaoferowania. Życzymy udanej wędrówki!

Zachęcam Was również do skorzystania z kamery przy schronisku Chatka Puchatka. Umożliwia ona wszystkim zainteresowanym obserwację na żywo przez całą dobę warunków atmosferycznych a także zobaczenia, ile osób aktualnie przebywa w okolicy.

Jeśli planujesz wędrówkę do schroniska Chatka Puchatka w Bieszczadach, jest kilka tras, którymi możesz się kierować.
Jeśli planujesz wędrówkę do schroniska Chatka Puchatka w Bieszczadach, jest kilka tras, którymi możesz się kierować.

Dzięki możliwości obracania kamerą, użytkownicy mogą podziwiać nie tylko bliskie otoczenie schroniska, ale także oddalone szczyty górskie oraz ruch turystyczny na pobliskich szlakach. Kamera na Chatce Puchatka nie tylko zapewnia informacje, ale również stanowi dodatkową atrakcję dla turystów odwiedzających to piękne miejsce.

Co możesz zwiedzić po sąsiedzku?

W każdym przypadku, niezależnie od wybranej trasy, wizyta w Chatce Puchatka w Bieszczadach zapewni Ci niezapomniane widoki i wiele niezapomnianych chwil. Czekają na Ciebie piękne tereny i wiele atrakcji, które na długo pozostaną w Twojej pamięci. Zdecyduj się na spacer w góry i odkryj piękno Bieszczadów!

W każdym przypadku, niezależnie od wybranej trasy, wizyta w Chatce Puchatka w Bieszczadach zapewni Ci niezapomniane widoki .
W każdym przypadku, niezależnie od wybranej trasy, wizyta w Chatce Puchatka w Bieszczadach zapewni Ci niezapomniane widoki.

W sąsiedztwie Chatki Puchatka na Połoninie Wetlińskiej znajduje się wiele atrakcji, które również warto odwiedzić.

Schronisko Chatka Puchatka Bieszczady kontakt.

Zainteresowane osoby, które chcą uzyskać wszelkich informacji dotyczących noclegu powinni wiedzieć, że Schronisko Chatka Puchatka Bieszczady kontakt udostępnia wyłącznie za pomocą numeru telefonu. Do obsługi obiektu turyści mogą się dodzwonić wykonując połączenie pod numerem +48 502 472 893. Oczywiście telefon obsługiwany jest wyłącznie w wyznaczonych godzinach.

Widok na Bieszczady z Chatki Puchatka

Główną atrakcją Chatki Puchatka nigdy nie były wygody ani dobrze zaopatrzony bufet, lecz raczej widok na Bieszczady, jaki się stąd rozciąga na wszystkie strony.

  • Na zachodzie możecie dostrzec np. Wielki Bukowiec, Jawornik i Smerek
  • Na wschodzie widać np. Tarnicę, Bukowe Berdo i Połoninę Caryńską
  • Na północy dostrzeżecie Jawornik
  • Na południu widać Wielką i Małą Rawkę

Widoki z Chatki Puchatka na Połoninie Wetlińskiej możecie też obejrzeć online dzięki kamerze internetowej zamontowanej przy schronie.

Inne atrakcje w Bieszczadach i po sąsiedzku.

Dobry nocleg w Bieszczadach? – zapraszam

Cześć jestem Ewa – zapraszam do moich domków.😀 Moi Goście cyklicznie do nas wracają przywożąc ze sobą kolejnych znajomych i rodzinę.

Nasze domki 🐈‍⬛ to więcej niż miejsce noclegowe – to gwarancja niezapomnianych wspomnień i relaksu w sercu Bieszczad.

Wybierając nasze domki 🐈‍⬛ nad Soliną, macie szansę na pełen relaks, przygodę oraz odnowienie zarówno ciała, jak i umysłu w jednym z najpiękniejszych zakątków Polski. 

Może i Ty dołączysz do grona stałych bywalców?