Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Ustrzykach Dolnych.

Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Ustrzykach Dolnych to miejsce, które powinno znaleźć się na liście must-see podczas wyjazdu do Bieszczadów. Bogata kolekcja eksponatów, interaktywna forma prezentacji, doskonałe warunki do fotografowania oraz wsparcie dla ochrony przyrody to tylko niektóre z powodów, dla których warto poświęcić czas na zwiedzanie tego miejsca.

Co to za muzeum?

Dowiesz się tutaj więcej o fascynujących wystawach prezentujących bogactwo flory i fauny tego pięknego regionu. Odkryjesz tajemnice Bieszczadów i poznasz niezwykłe zasoby natury chronionej w ramach Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Już teraz sprawdź, co warto zobaczyć podczas wizyty w tym wyjątkowym muzeum!

– Nowa wystawa zajmuje powierzchnię ponad 850 mkw. i składa się na nią około 30 stanowisk ekspozycyjnych łączących zabytkowe eksponaty, makiety, dioramy z najnowocześniejszą technologią multimedialną – wylicza dr. Ryszard Prędki, dyrektor Bieszczadzkiego Parku Narodowego. – Nie zabraknie też eksponatów interaktywnych. Naszą intencją było stworzenie wystawy, która pozwoli zaprezentować zbiory muzealne w sposób interesujący dla współczesnego odbiorcy.

Nowe eksponaty, interaktywne plansze, projekcje i gry edukacyjne sprawią, że zwiedzanie muzeum stanie się fascynującą podróżą przez różnorodne ekosystemy Bieszczadów. Dzięki nowoczesnym technologiom będziesz mógł poznać życie roślin i zwierząt, zrozumieć dziedzictwo przyrodnicze regionu oraz dowiedzieć się o jego ochronie.

Nowe eksponaty, interaktywne plansze, projekcje i gry edukacyjne sprawią, że zwiedzanie muzeum stanie się fascynującą podróżą przez różnorodne ekosystemy Bieszczadów.
Nowe eksponaty, interaktywne plansze, projekcje i gry edukacyjne sprawią, że zwiedzanie muzeum stanie się fascynującą podróżą przez różnorodne ekosystemy Bieszczadów. (Fot. Czarek Koniu Konieczyński)

Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego jest idealnym miejscem dla rodzin z dziećmi, szkół i grup turystycznych, które chcą pogłębić swoją wiedzę o bieszczadzkiej przyrodzie. Dodatkowo, planowane są w nim również warsztaty, spotkania z ekspertami oraz specjalne wydarzenia tematyczne. Pozwalają one na jeszcze lepsze poznanie unikatowego obszaru Bieszczadów.

– Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii wystawa nie jest jedynie zbiorem eksponatów, ale tworzy spójną narrację – mówi Marcin Wojczyński, prezes TRIAS AVI, generalnego wykonawcy odpowiedzialnego za modernizację Muzeum. – Myślę, że historia opowiedziana w nowym Muzeum Przyrodniczym Bieszczadzkiego Parku Narodowego będzie doskonałym uzupełnieniem wycieczek po okolicznych lasach i połoninach.

Zapraszam więc wszystkich miłośników przyrody do odwiedzenia zmodernizowanego Muzeum Przyrodniczego Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Ustrzykach Dolnych.

Dzięki bogatej kolekcji eksponatów oraz odpowiedniemu oświetleniu, można tu zrobić niesamowite zdjęcia, które będą doskonałą pamiątką z wizyty w Bieszczadach.
Dzięki bogatej kolekcji eksponatów oraz odpowiedniemu oświetleniu, można tu zrobić niesamowite zdjęcia, które będą doskonałą pamiątką z wizyty w Bieszczadach. (Fot. Czarek Koniu Konieczyński)

Odkrywajcie fascynujący świat bieszczadzkiej przyrody!

Co można zobaczyć w Muzeum Przyrodniczym?

W Muzeum Przyrodniczym możecie zobaczyć wiele fascynujących eksponatów. Na parterze znajduje się sala wystaw czasowych, obecnie prezentowana jest wystawa fotograficzna o skarbach bieszczadzkiej przyrody.

I piętro Muzeum Przyrodniczego.

Na pierwszym piętrze rozpoczynasz zwiedzanie od Jaskini Czasu, gdzie przenosisz się się do kopalni ozokerytu. Na wystawie możesz podziwiać również odlew nosorożca włochatego.

Odlew nosorożca włochatego.
Odlew nosorożca włochatego. (Fot. Czarek Koniu Konieczyński)

Znajdziesz tu także wystawę „Biologia i systematyka świata zwierząt”. Prezentowane są tam podstawowe informacje na temat systematyki, pochodzenia, anatomii i morfologii zwierząt oraz ich trybu życia i sposobów rozmnażania. Zaczynamy zwiedzanie od pierwotniaków i mikroskopijnych organizmów jednokomórkowych. Potem przechodzimy przez gąbki i jamochłony, aż do płazińców i obleńców, które często są pasożytami zwierząt kręgowych i ludzi. Następnie poznajemy fascynujący świat stawonogów, mięczaków oraz szkarłupni. Na koniec możemy podziwiać kręgowce, które posiadają wewnętrzny szkielet, takie jak bezszczękowce, ryby, płazy, gady, ptaki i ssaki.

Największym europejskim drapieżnikiem jest niedźwiedź brunatny.
Największym europejskim drapieżnikiem jest niedźwiedź brunatny. (Fot. Czarek Koniu Konieczyński)

A to dopiero początek! Czekają Cię m.in. spotkania z żubrami, jeleniami, dzikami, sarnami, a nawet wilkami i niedźwiedziami. W trakcie zwiedzania zobaczysz również ptaki lasów i śródleśnych polan oraz drapieżne ssaki małej i średniej wielkości. Unikatowym gatunkiem ssaka występującym w Bieszczadach jest żubr, który został tu przywrócony po wyginięciu w naturze. Jest to największe zwierzę lądowe w Europie i symbol ochrony przyrody w Polsce. Naturalną Zagrodę Żubrów możesz podziwiać w Mucznem.

Występują tu również gatunki zwierząt takie jak jelenie, sarny, dziki, tchórze czy wiewiórki. Bieszczady są także ważnym obszarem dla ptaków, gdzie można spotkać m.in. orły, puchacze, bociany czarne czy cietrzewie. Największym europejskim drapieżnikiem jest niedźwiedź brunatny. Bieszczadzka populacja tego gatunku jest najliczniejszą w naszym kraju.

Fauna Bieszczadów i skały.

Wszystkie te gatunki żyjące w Bieszczadach tworzą unikalny ekosystem. Warto je chronić i dbać o niego, aby móc cieszyć się ich obecnością przez wiele lat.

Warto dotknąć skał występujących w Bieszczadach, obejrzeć minerały pod powiększeniem oraz dowiedzieć się, jak powstały te urokliwe tereny.
Warto dotknąć skał występujących w Bieszczadach, obejrzeć minerały pod powiększeniem oraz dowiedzieć się, jak powstały te urokliwe tereny. (Fot. Czarek Koniu Konieczyński)

Kontynuując zwiedzanie, warto dotknąć skał występujących w Bieszczadach, obejrzeć minerały pod powiększeniem oraz dowiedzieć się, jak powstały te urokliwe tereny. Przy monitorach można także zapoznać się z najciekawszymi potokami i zjawiskami pogodowymi regionu. Można nawet samodzielnie uruchomić proces powstawania osadów na dnie Oceanu Tetydy. Nie zabraknie też historii bieszczadzkich roślin zapisanej w torfie, map, przekrojów geologicznych oraz monolitów glebowych. .

Dodatkową atrakcją jest ekran mgłowy, który przenosi nas do minionego świata. Polecam również odwiedzenie bojkowskiej chaty, dworu w Siankach, starej studni oraz nieczynnego kiwonu. A kiwon to nic innego jak żuraw pompowy. Taka pompa służąca do pompowania ropy naftowej ze złoża mającego niskie ciśnienie własne. Instalowana przy wylocie otworu wiertniczego z którego wydobywana jest ropa za pomocą pompy wgłębnej.

Kiwon instalowany przy wylocie otworu wiertniczego z którego wydobywana jest ropa za pomocą pompy wgłębnej.
Kiwon instalowany przy wylocie otworu wiertniczego z którego wydobywana jest ropa za pomocą pompy wgłębnej.
(Fot. Czarek Koniu Konieczyński)

Niezapomniane wrażenia zapewniają także tradycyjne potrawy i lekarstwa z bieszczadzkiej „apteki”, a także życie dawnych mieszkańców, które zostało oddane na zdjęciach, mapach, makietach i w aplikacjach. Całość uzupełniają przepiękne widoki z Przełęczy nazwanej imieniem Mieczysława Orłowicza. Ostatnią część pierwszego piętra stanowi prezentacja Planu Ochrony Bieszczadzkiego Parku Narodowego i jego otuliny.

Czy nie możecie się już doczekać, aby samodzielnie odkryć tajniki tego fascynującego miejsca?

II piętro Muzeum Przyrodniczego.

Na II piętrze ekspozycji możecie odkryć „Faunę i Florę Bieszczadów”. Zwiedzanie tego miejsca to prawdziwa wędrówka szlakiem turystycznym przez Bieszczadzki Park Narodowy, od dolin po szczyty połonin. Przedstawione są tam rośliny i zwierzęta typowe dla bieszczadzkich łąk, ze szczególnym uwzględnieniem zabiegów ochronnych mających na celu zachowanie ich siedlisk.

Zwiedzanie tego miejsca to prawdziwa wędrówka szlakiem turystycznym przez Bieszczadzki Park Narodowy.
Zwiedzanie tego miejsca to prawdziwa wędrówka szlakiem turystycznym przez Bieszczadzki Park Narodowy.
(Fot. Czarek Koniu Konieczyński)

Można zobaczyć proces powstawania torfowisk wysokich, rosnące tam rośliny oraz życie wodne ukryte pod powierzchnią wody. Co do torfowisk to proponuję Wam wybrać się na wycieczkę do Tarnawy, gdzie możecie zobaczyć nie tknięte ludzką ręką torfowiska w Bieszczadzkim Parku Narodowym.

W dioramach leśnych oraz na ekranach dotykowych można poznać fascynujące życie dzikich zwierząt zamieszkujących karpacką puszcze i potoki górskie. Od drobnych osobników aż po imponującego niedźwiedzia brunatnego. Gorąco zachęcam Cię do schowania się w czatowni, aby móc obserwować tajemnicze życie mieszkańców lasu. Na ekspozycji poświęconej połoninom znajdziecie też zbiorowiska roślinne najwyższych partii Bieszczadów.

Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego to także doskonałe miejsce dla miłośników fotografii przyrodniczej.
Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego to także doskonałe miejsce dla miłośników fotografii przyrodniczej. (Fot. Czarek Koniu Konieczyński)

Podziwiaj szeroką panoramę gór, doświadcz zachodu słońca i nocnego nieba pełnego gwiazd z widokiem na Tarnicę. Na zakończenie zwiedzania ekspozycji możesz zaplanować swoje kolejne górskie wędrówki korzystając z mapy Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Z pewnością będzie to niezapomniane doświadczenie!

Dzikie Królestwo Rysia Pędzelka.

Chciałabym również podzielić się z Wami informacją o niezwykłej strefie dla najmłodszych w Muzeum Przyrodniczym Bieszczad – „Dzikie Królestwo rysia Pędzelka”. Dla małych turystów, którzy odwiedzają BdPN, przygotowano specjalne miejsce do zabawy i nauki o bieszczadzkiej przyrodzie.

Dzieci mają tu okazję poznać podstawowe zasady zwiedzania Parku. Mogą także odkryć tajemnice mieszkańców karpackiej puszczy, takich jak wilki, żubry czy bociany czarne. W tej magicznej strefie przewodnikiem jest mały ryś Pędzelek, który opowie o swoich przygodach i przyjaciołach. Maluchy będą mogły zmierzyć się z bieszczadzkim niedźwiedziem, wejść do jego gawry, podać obiad żubrowi i rozwiązać Wielki Quiz rysia Pędzelka. Na koniec czeka na nich ukryta nagroda!

Muzeum Przyrodnicze to również edukacja przez zabawę.
Muzeum Przyrodnicze to również edukacja przez zabawę. (Fot. Czarek Koniu Konieczyński)

Strefa „Dzikie Królestwo rysia Pędzelka” nie tylko bawi i uczy, ale także inspiruje dzieci do szacunku wobec przyrody i jej dzikich mieszkańców oraz zachęca do górskich wędrówek. To idealne miejsce do ciekawej i pouczającej rozrywki dla najmłodszych odkrywców przyrody!

Klubokawiarnia.

Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego oferuje swoim gościom również klubokawiarnię. To miejsce, gdzie można odpocząć przy aromatycznej kawie z rzemieślniczej wypalarni oraz przy ziołowo-owocowych herbatkach, podziwiając diaporamy i filmy o bieszczadzkiej przyrodzie. Dla miłośników słodyczy klubokawiarnia oferuje pyszne czekolady z bohaterami książeczki rysia Pędzelka, wykonane w słynnej Fabryce Czekolad w Korczynie.

Cała modernizacja Ośrodka Edukacji Ekologicznej i Muzeum Przyrodniczego została zrealizowana dzięki wsparciu finansowemu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w ramach konkretnego projektu. Jestem zachwycona możliwością odwiedzenia takiego miejsca i zachęcam innych do poznania uroków Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Ustrzykach Dolnych.

Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że na moich dzieciach to zwierzęta zrobiły największe wrażenie kiedy zabrałam je do tego muzeum ok. 15 lat temu. Niedawno ponownie zawitaliśmy w to miejsce wraz z dziećmi już nie tak małymi :).

Muzeum Przyrodnicze to fascynująca podróż przez świat przyrody.
Muzeum Przyrodnicze to fascynująca podróż przez świat przyrody. (Fot. Czarek Koniu Konieczyński)

Mamo, jak byłam małym dzieckiem to te wszystkie zwierzęta wydawały mi się takie olbrzymie i majestatyczne…. a teraz gdy na nie patrzę to wydają się normalnej wielkości…

stwierdziła moja córka niedawno podczas zwiedzania muzeum.

Muzeum Przyrodnicze w Ustrzykach Dolnych pozwala na fascynującą podróż przez świat przyrody, oferując ciekawe informacje i interaktywne eksponaty. To doskonałe miejsce dla miłośników przyrody i pasjonatów nauki, którzy chcą zgłębić tajemnice świata zwierząt i roślin.

Oczywiście nie możecie również przegapić tej wyjątkowej klubokawiarni podczas swojej wizyty!

Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego – godziny zwiedzania.

Zanim zaplanujecie wycieczkę się do Muzeum Przyrodniczego w Ustrzykach Dolnych musicie koniecznie zapoznać się z godzinami otwarcia.

Ustrzyki Dolne Muzeum Przyrodnicze godziny otwarcia:

  • Poniedziałek: Zamknięte
  • Wtorek: 8:00-16:00
  • Środa: 8:00-16:00
  • Czwartek: 8:00-16:00
  • Piątek: 8:00-16:00
  • Sobota: 8:00-16:00
  • Niedziela: Zamknięte

Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego – cennik.

Muzeum Przyrodnicze w Ustrzykach Dolnych liczy sobie za wstęp w przypadku opłaty normalnej 7 złotych. Bilet ulgowy kosztuje 5 złotych. Turyści, którzy chcą nagrywać filmy oraz robić zdjęcia bez flesza zapłacą dziesięć złotych. Ulgowe bilety są kierowane dla uczniów oraz studentów, którzy nie ukończyli jeszcze dwudziestego szóstego roku życia. Mogą korzystać z nich także renciści, emeryci oraz niepełnosprawne osoby.

Interaktywne zwiedzanie pozwala na jeszcze lepsze poznanie unikatowego obszaru Bieszczadów.
Interaktywne zwiedzanie pozwala na jeszcze lepsze poznanie unikatowego obszaru Bieszczadów.
(Fot. Czarek Koniu Konieczyński)

Zorganizowane grupy odwiedzają obiekt wyłącznie pod opieką pracowników. Grupa, która ma mniej niż dwadzieścia osób za czterdzieści pięć minut zwiedzania zapłaci dwadzieścia pięć złotych. Osoby wynajmują również salę, która pozwala korzystać ze sprzętu multimedialnego. Cztery godziny wynajęcia sali kosztuje dwieście złotych. Dlatego, że cennik został zamieszczony z 2010 roku należy sprawdzać jego nowsze aktualizacje.

Dlaczego warto odwiedzić Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego?

Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Ustrzykach Dolnych to miejsce, które powinno znaleźć się na liście obowiązkowych punktów do zwiedzenia podczas pobytu w Bieszczadach. To jedno z najbardziej interesujących muzeów przyrodniczych w Polsce, które prezentuje bogactwo i różnorodność fauny i flory Bieszczadów. Dlaczego więc warto poświęcić czas na zwiedzanie tego miejsca? Przekonajmy się razem!

Przede wszystkim, Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego to doskonała okazja do bliższego poznania unikalnych gatunków roślin i zwierząt, które zamieszkują te tereny. Dzięki bogatej kolekcji prezentowanej w muzeum, można zobaczyć rzadkie gatunki ptaków, ssaków, owadów oraz roślin, których nie spotka się w innych miejscach. Zwiedzając muzeum, można dowiedzieć się także wielu ciekawostek na temat tych zwierząt i roślin. Poznać ich zwyczaje oraz sposoby adaptacji do trudnych warunków panujących w Bieszczadach.

Oko w oko z bieszczadzkim wilkiem.
Oko w oko z bieszczadzkim wilkiem. (Fot. Czarek Koniu Konieczyński)

Kolejnym powodem, dla którego warto odwiedzić Muzeum Przyrodnicze, jest jego interaktywna forma prezentacji. Dzięki różnorodnym multimedialnym narzędziom, zwiedzający mają okazję zaangażować się w proces poznawania przyrody Bieszczadów. Można posłuchać odgłosów ptaków, zobaczyć filmiki z życia dzikich zwierząt czy obejrzeć zdjęcia unikatowych roślin. Takie interaktywne podejście sprawia, że zwiedzanie muzeum staje się nie tylko edukacyjne, ale również bardzo atrakcyjne dla odwiedzających.

Doskonałe miejsce dla miłośników fotografii.

Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego to także doskonałe miejsce dla miłośników fotografii przyrodniczej. Dzięki bogatej kolekcji eksponatów oraz odpowiedniemu oświetleniu, można tu zrobić niesamowite zdjęcia, które będą doskonałą pamiątką z wizyty w Bieszczadach. Dodatkowo, podczas zwiedzania muzeum można dowiedzieć się, jakie techniki fotografowania przyrody warto stosować, aby uzyskać najlepsze efekty.

Ostatnim, ale równie ważnym powodem, dla którego warto odwiedzić Muzeum Przyrodnicze, jest fakt, że poprzez zwiedzanie tego miejsca wspieramy ochronę przyrody Bieszczadów. Wpływamy tym samym na promocję ekoturystyki i podnosimy świadomość ekologiczną społeczeństwa. Ponadto, Muzeum organizuje różnego rodzaju warsztaty, wykłady i spotkania, które pomagają propagować ideę ochrony przyrody wśród społeczności lokalnej.

Poprzez zwiedzanie tego miejsca wspieramy ochronę przyrody Bieszczadów.
Poprzez zwiedzanie tego miejsca wspieramy ochronę przyrody Bieszczadów. (Fot. Czarek Koniu Konieczyński)

Bieszczady są przepięknym miejscem, gdzie przyroda jest wciąż żywa i dzika. Dlatego też Muzeum Przyrodnicze w Ustrzykach Dolnych to idealne miejsce dla miłośników natury. Zapraszam Was do odwiedzenia tego magicznego miejsca i przeżycia niezapomnianych przygód w sercu Bieszczadów. Bogata kolekcja eksponatów, interaktywna forma prezentacji, doskonałe warunki do fotografowania oraz wsparcie dla ochrony przyrody to tylko niektóre z powodów, dla których warto poświęcić czas na zwiedzanie tego miejsca.

Dla miłośników przyrody, fotografii oraz wszystkich tych, którzy chcą lepiej poznać piękno Bieszczadów, wizyta w Muzeum Przyrodniczym będzie niezapomnianym doświadczeniem. Nie zwlekaj więc dłużej i już dziś zaplanuj wizytę w tym wyjątkowym miejscu!

Inne atrakcje, które możesz zwiedzić w Bieszczadach.

Dobry nocleg w Bieszczadach? – zapraszam

Cześć jestem Ewa – zapraszam do moich domków.😀 Moi Goście cyklicznie do nas wracają przywożąc ze sobą kolejnych znajomych i rodzinę.

Nasze domki 🐈‍⬛ to więcej niż miejsce noclegowe – to gwarancja niezapomnianych wspomnień i relaksu w sercu Bieszczad.

Wybierając nasze domki 🐈‍⬛ nad Soliną, macie szansę na pełen relaks, przygodę oraz odnowienie zarówno ciała, jak i umysłu w jednym z najpiękniejszych zakątków Polski. 

Może i Ty dołączysz do grona stałych bywalców?