Skansen w Sanoku

Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Skansen w Sanoku.

Skansen w Sanoku to jedno z najbardziej popularnych miejsc turystycznych w Polsce, które przyciąga nie tylko miłośników historii, ale także wszystkich ciekawych świata. Ten unikalny skansen znajduje się w malowniczej okolicy Bieszczadów. To sprawia, że jest idealnym miejscem dla Was podczas wypoczynku w tej pięknej części Polski.

Co oferuje Nam skansen w Sanoku?

Jedną z największych atrakcji skansenu w Sanoku jest autentyczna architektura ludowa, która przenosi nas w czasy dawnej Polski. Możemy zobaczyć tutaj tradycyjne domy wiejskie, cerkwie, młyny i kuźnie, które zbudowane zostały w sposób wiernie oddający ducha tamtych czasów.

Spacerując po uliczkach skansenu, możecie poczuć się jak gdyby przeniesieni w czasie i przestrzeni. Stanowi to niezwykłe przeżycie dla każdego turysty odwiedzającego to miejsce.

Wnętrza budynków na terenie skansenu możecie zwiedzać jedynie z przewodnikiem.
Wnętrza budynków na terenie skansenu możecie zwiedzać jedynie z przewodnikiem. (Fot. Czarek Koniu Konieczyński)

Waga budowy parku etnograficznego w Sanoku jest bardzo wielka. Jest to pierwsze Muzeum tego typu w Polsce, które chcielibyśmy stworzyć w sposób przemyślany. Jest to więc budowa eksperymentalna, ponieważ nikt w Polsce w takim zakresie, na tak rozległym terenie jak sanocki, z takimi perspektywami jakie ma ten park – zarówno terenowymi […], bardzo ciekawą etnografię tego terenu – wszystko to wskazuje, że są to bardzo ważne elementy, które musimy eksperymentalnie przeprowadzić jako wzorzec dla wszystkich następnych parków etnograficznych w Polsce.

Prof. Ksawery Piwocki – 22.09.1958
I posiedzenie Rady Naukowej MBL Sanok

W skansenie organizowane są również pokazy rzemiosła ludowego, podczas których możecie zobaczyć jak dawniej wyglądały różne zawody i jakie narzędzia były używane do wykonywania różnych prac. Zobaczycie jak powstają ręcznie plecione kosze, jak wykuwa się żelazo czy jak tkana jest tradycyjna tkanina. To nie tylko świetna okazja do poznania tradycyjnych rzemiosł, ale także do zapoznania się z historią i kulturą tego regionu.

Inną niezwykłą atrakcją skansenu w Sanoku są wydarzenia kulturalne i festiwale, które odbywają się tutaj przez cały rok. Możemy uczestniczyć w koncertach, pokazach tańca ludowego, warsztatach czy pokazach filmowych, które pozwalają jeszcze lepiej poznać tradycje i obyczaje Bieszczadów. To doskonała okazja do zanurzenia się w folklorze tej okolicy i do zapoznania się z lokalną kulturą.

Skansen w Sanoku to również spacery i atrakcje dla dzieci.

Dodatkowo, skansen w Sanoku oferuje również liczne atrakcje dla dzieci. Muzeum organizuje tutaj warsztaty rzemieślnicze, gry i zabawy plenerowe czy pokazy zwierząt gospodarskich. Dzieci mogą poznać jak wyglądało życie w dawnych czasach, jakie obowiązki mieli mieszkańcy wsi czy jakie zwierzęta hodowano na co dzień. To świetna zabawa dla najmłodszych, która jednocześnie uczy odpowiedzialności i szacunku dla tradycji.

Niezwykła atmosfera skansenu pozwala przenieść się w czasie i poczuć jak gdybyśmy stanęli w środku zabieganej wsi sprzed setek lat.
Niezwykła atmosfera skansenu pozwala przenieść się w czasie i poczuć jak gdybyśmy stanęli w środku zabieganej wsi sprzed setek lat. (Fot. bieszczader.pl)

Nie można zapomnieć także o przepięknej okolicy skansenu, która zachęca do spacerów i wycieczek pieszych. Otoczenie górskie, malownicze krajobrazy i bliskość przyrody sprawiają, że pobyt w skansenie w Sanoku staje się niezapomnianym doświadczeniem, które na długo pozostaje w pamięci.

Warto więc odwiedzić skansen w Sanoku podczas pobytu w Bieszczadach, aby móc poznać historię, kulturę i tradycje tego regionu. To miejsce, które łączy w sobie edukację i rozrywkę. Sprawia, że jest idealnym miejscem do spędzenia czasu z rodziną czy przyjaciółmi. Skansen w Sanoku to nie tylko zbiór budynków czy eksponatów, to także przestrzeń, która pozwala nam wrócić do czasów dawnych i poczuć ducha minionych epok.

Nie ma wątpliwości, że to jeden z najbardziej fascynujących miejsc w Polsce, które trzeba koniecznie odwiedzić będąc w Bieszczadach.

Nie można zapomnieć także o przepięknej okolicy skansenu, która zachęca do spacerów i wycieczek pieszych.
Nie można zapomnieć także o przepięknej okolicy skansenu, która zachęca do spacerów i wycieczek pieszych.
(Fot. bieszczader.pl)

Warto więc poznać atrakcje, jakie oferuje ten skansen, aby móc w pełni korzystać z jego uroków.

Powrót do przeszłości.

Niezwykła atmosfera skansenu pozwala przenieść się w czasie i poczuć jak gdybyśmy stanęli w środku zabieganej wsi sprzed setek lat. Dzięki starannie zachowanym i przeniesionym z okolicznych wsi budynkom możemy poczuć autentyczną atmosferę życia ludności wiejskiej z różnych regionów Polski.

Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku to miejsce, które przyciąga nie tylko miłośników historii, architektury i tradycji, ale także osoby poszukujące spokoju i wytchnienia wśród zieleni. Przejście przez skansen pozwala na chwilę oderwać się od codzienności i zanurzyć się w spokojnej atmosferze dawnej wsi podkarpackiej.

Dla wielu turystów wizyta w skansenie w Sanoku z pewnością staje się niezwykłym doświadczeniem i inspiracją do odkrywania własnych korzeni i historii swojej rodziny. Przyjrzenie się dawnym zwyczajom, tradycjom i rzemiosłom pozwala lepiej zrozumieć historię i kulturę regionu.

Zdecydowanie warto poświęcić chwilę na zwiedzenie tego niezwykłego miejsca, które przeniesie nas w świat dawnej wsi podkarpackiej.
Zdecydowanie warto poświęcić chwilę na zwiedzenie tego niezwykłego miejsca, które przeniesie nas w świat dawnej wsi podkarpackiej. (Fot. Czarek Koniu Konieczyński)

Warto więc poświęcić trochę czasu podczas wizyty w Bieszczadach, aby zatrzymać się w Sanoku i odwiedzić najstarsze Muzeum Budownictwa Ludowego w Polsce. To nie tylko podróż w przeszłość, ale także możliwość odkrywania własnych korzeni i kulturowych tradycji. Skansen w Sanoku to bez wątpienia miejsce, które pozostaje w pamięci na długo po opuszczeniu jego malowniczych terenów.

Muzeum Budownictwa Ludowego.

Wybierając się w podróż do Bieszczad warto koniecznie zatrzymać się w Sanoku, gdzie znajduje się najstarsze i największe Muzeum Budownictwa Ludowego w Polsce. To nie tylko miejsce, gdzie możemy zdobyć cenne informacje, ale także spędzić chwilę wśród zieleni.

Skansen etnograficzny zajmuje obszar prawie czterdziestu hektarów, położony u podnóża Białej Góry w paśmie Gór Sanocko – Turczańskich. Dzięki przeniesieniu z okolicznych wsi drewnianych domów wraz z zabudowaniami, macie możliwość przeniesienia się w czasie do wsi bojkowskiej czy łemkowskiej. Oprócz chałup, na terenie skansenu znajdziecie także kościoły, cerkwie, szkoły, karczmy, młyn wodny, spichlerze, wiatraki, kuźnie oraz warsztaty rzemieślnicze. Całość uzupełniają starodrzewia, ogrody i kapliczki.

 Oprócz chałup, na terenie skansenu znajdziecie także kościoły, cerkwie, szkoły, karczmy, młyn wodny, spichlerze, wiatraki, kuźnie oraz warsztaty rzemieślnicze.
Oprócz chałup, na terenie skansenu znajdziecie także kościoły, cerkwie, szkoły, karczmy, młyn wodny, spichlerze, wiatraki, kuźnie oraz warsztaty rzemieślnicze.

Wnętrza budynków możecie zwiedzać jedynie z przewodnikiem. Dzięki temu możecie dowiedzieć się więcej o meblach, sprzętach domowego użytku, naczyniach, zegarach, strojach, szatach liturgicznych czy innych przedmiotach używanych w świątyniach. Dlatego nie sposób nie zwrócić uwagi na unikalną kolekcję Ikon Karpackich, prezentującą najlepsze przykłady malarstwa ikonowego z muzealnej kolekcji sztuki cerkiewnej. To niewątpliwie prawdziwe arcydzieło sztuki cerkiewnej, które zachwyca swoją piękną i niezwykłą stylistyką. Każda ikona ma swoją historię i przekazuje nam nie tylko wiarę, ale także kawałek kultury i sztuki tej części Polski.

Zdecydowanie warto poświęcić chwilę na zwiedzenie tego niezwykłego miejsca, które przeniesie nas w świat dawnej wsi podkarpackiej.

Rynek Galicyjski

Chciałabym podzielić się z Wami informacją o miejscu, które ma niezwykłą historię i atmosferę – Galicyjskim rynku. Ostatnimi laty dzięki Funduszom Unijnym został on zrekonstruowany. Odnowa oddaje wygląd typowego drewnianego miasteczka z przełomu XIX i XX wieku.

Na placu znajduje się 26 drewnianych budynków, które są przykładami architektury miejskiej tamtego okresu. Możemy tu znaleźć karczmę z kręgielnią, pocztę, urząd gminy, aptekę, remizę, trafikę, piekarnię z cukiernią oraz domy mieszkańców, w tym żydowskiego, nauczyciela i woźnicy. Odtworzono także zakłady rzemieślnicze, takie jak fryzjer, stolarz, krawiec, zegarmistrz, fotograf i szewc. Wnętrza są wyposażone w oryginalne meble i eksponaty z początku XX wieku, co zachwyca szczegółami.

Raz w miesiącu odbywa się tu także giełda staroci, na której można znaleźć unikatowe przedmioty.
Raz w miesiącu odbywa się tu także giełda staroci, na której można znaleźć unikatowe przedmioty.
(Fot. Czarek Koniu Konieczyński)

Galicyjski rynek odtwarza klimat wielokulturowego miasteczka, gdzie obok siebie żyli katolicy, wyznawcy prawosławia, grekokatolicy i Żydzi. Z pewnością warto odwiedzić to miejsce podczas imprez organizowanych przez Skansen, gdzie ludzie w strojach z epoki ożywiają ryneczek. Raz w miesiącu odbywa się tu także giełda staroci, na której można znaleźć unikatowe przedmioty.

Dlatego zapraszam Was do odwiedzenia Galicyjskiego rynku i poznania tej magicznej krainy z przeszłości.

Kościół z Bączala Dolnego.

Chciałabym również podzielić się z Wami informacją o Kościele p.w. św. Mikołaja Cudotwórcy z Bączala Dolnego. Ten piękny kościół z 1667 roku, położony w sanockim skansenie, jest prawdziwym skarbem Pogórzan wschodnich.

Kościół ten był wielokrotnie remontowany i przebudowywany w XIX wieku. W końcu kiedy został przeniesiony do skansenu przywrócono mu jego pierwotny wygląd. Zbudowany z drewna jodłowego na kamiennej podmurówce i kryty gontem, składa się z dwóch części: korpusu i wieży.

Wnętrze kościoła zachwyca detalami architektonicznymi, takimi jak ostrołukowe portale oraz okucia drzwi, które niosą ze sobą wyraźne późnogotyckie cechy stylowe. Możemy tu też odnaleźć elementy z XVI do XIX wieku, co sprawia, że wnętrze jest niezwykle atrakcyjne i pełne historii.

Podczas zwiedzania kościoła warto zwrócić uwagę na chór muzyczny, prezbiterium zamknięte trójbocznie od wschodu oraz wieżyczkę z latarnią, która wieńczy dach korpusu. Z zewnątrz świątynię obiegają urocze podcienia, również dodając uroku temu miejscu.

To miejsce ma niezwykłą atmosferę i warto poświęcić mu trochę czasu, aby poznać jego historię i architektoniczne piękno. Myślę, że każdy miłośnik historii i sztuki powinien odwiedzić ten urokliwy Kościół z Bączala Dolnego.

Cerkiew z Grąziowej.

Niezapomniane wrażenia czekają na Was po wizycie w Greckokatolickiej cerkwi p.w. Narodzenia Bogurodzicy z 1731 roku, która pochodzi z Grąziowej. Znajduje się ona w sanockim Parku Etnograficznym, w sektorze bojkowskim.

Ta drewniana cerkiew, została zbudowana na kamiennej podmurówce i poszyta gontem. Jej architektura jest zachwycająca – dwupoziomowy przedsionek, nawa z bocznym wejściem w ścianie południowej, sanktuarium z podniesionym poziomem. Z zewnątrz zauważalne są dwukondygnacyjne podcienia i dachy namiotowe nad poszczególnymi pomieszczeniami, z cebulastymi sygnaturkami na szczycie.

Wnętrze cerkwi urzeka też ikonostasem z 2. połowy XVIII wieku, pochodzącym z innej cerkwi. Jest on pięciorzędowy, bogato zdobiony ornamentem rocaille. Liczne ikony, w tym Matki Boskiej Eleusy, Chrystusa Pantokratora czy świętych, robią ogromne wrażenie. Całość wieńczą lampka wieczna i ikony proroków oraz krucyfiks.

To niesamowite miejsce, które naprawdę warto odwiedzić i poznać bliżej. Jego niezwykła architektura i bogactwo sztuki ikonograficznej sprawiają, że wizyta w tej cerkwi pozostaje jeszcze bardziej niezapomnianym przeżyciem.

Synagoga z Połańca.

Drewniana synagoga z Połańca to jedna z wielu cennych replik znajdujących się w Galicyjskim Rynku sanockiego skansenu. Mimo że nie jest oryginalną budowlą, jej wiernie odtworzony wygląd XVIII-wiecznej bóżnicy zachwyca odwiedzających. Muzeum zafundowało budowę synagogi i udostępniło ją zwiedzającym 7 października 2021 roku.

Synagoga została zbudowana na planie prostokątnym i składa się z sali modlitw, sieni, izby oraz modlitewni dla kobiet. Wnętrze budynku jest oświetlone przez liczne okna, a dekorację również stanowią wielobarwne witraże z inskrypcjami fundacyjnymi. Aranżacja synagogi jest także idealnym miejscem ekspozycji muzealnej kolekcji judaików, z pełnym wyposażeniem zrekonstruowanym na podstawie dokumentacji archiwalnej.

Obecność synagogi w sanockim Parku Etnograficznym niewątpliwie stanowi ważny element wielokulturowości tych terenów.
Obecność synagogi w sanockim Parku Etnograficznym niewątpliwie stanowi ważny element wielokulturowości tych terenów. (Fot. Czarek Koniu Konieczyński)

W sali modlitw można podziwiać główne elementy wyposażenia, takie jak aron ha-kodesz i bima. Wzmacniają one atmosferę religijną budynku. Natomiast w babińcu prezentowana jest kolekcja judaików związanych z religijną praktyką synagogalną i prywatną. Całość muzeum uzupełniło reprodukcjami fotograficznych portretów żydowskich mieszczan leskich autorstwa Jana Krzywowiązy.

Obecność synagogi w sanockim Parku Etnograficznym niewątpliwie stanowi ważny element wielokulturowości tych terenów. Otaczające ją kościoły, cerkwie i bóżnice to świadectwo życia społeczności Polaków, Rusinów i Żydów, które kiedyś współistniały na tych ziemiach. Dlatego właśnie dzięki sanockiemu skansenowi możemy obecnie odkrywać bogate dziedzictwo kulturowe i materialne regionu.

Cerkiew z Rosolina.

Będąc w skansenie warto również zajrzeć do cerkwi z Rosolina, pochodzącej z powiatu bieszczadzkiego. Ta greckokatolicka cerkiew p.w. św. Onufrego Pustelnika z 1750 roku znajduje się w sanockim skansenie, w sektorze bojkowskim.

Cerkiew jest wyjątkowa ze względu na swoją architekturę i przestrzeń, składającą się z przedsionka, nawy i prezbiterium. Została zbudowana z drewna, postawiona na kamiennej podmurówce i kryta gontem, a także jest orientowana. Wnętrze oświetlają okna umieszczone w elewacji południowej, a wejście do świątyni ozdobione jest parami mieczy tworzących półkoliste zamknięcie.

Na zewnątrz cerkiew jest pokryta dachem trójspadowym z wieżyczką zwieńczoną żelaznym krzyżem. Wewnątrz zobaczymy oryginalne wyposażenie, w tym trzy ołtarze w późnobarokowej architektonicznej obudowie. Na belce tęczowej znajduje się krucyfiks z grupą pasyjną, a na ścianach zwieszone są również obrazy, m.in. z wizerunkami apostołów.

Cerkiew z Rosolina to nie tylko ważny obiekt historyczny, ale także miejsce, które zachwyca swoją architekturą i bogatym wyposażeniem. To miejsce, które warto odwiedzić, aby poznać historię i tradycje tego regionu.

Cerkiew z Ropek.

Chciałbym tutaj podzielić się historią cerkwi p.w. Narodzenia Bogurodzicy z Ropek. Ta piękna budowla pochodzi z 1801 roku i reprezentuje charakterystyczny typ cerkwi zachodniej Łemkowszczyzny, z widocznymi wpływami budownictwa kościelnego. W końcu, bo po blisko 20 latach czekania na złożenie i konserwację, została przeniesiona do Parku Etnograficznego Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.

Cerkiew, która pierwotnie służyła jako cerkiew filialna dla społeczności wyznania greckokatolickiego, jest orientowana i wykonana z drewna jodłowego obitego gontem. Warto dodać, że stoi na kamiennej podmurówce. Składa się z trzech części: nawy, sanktuarium oraz przednawia z galerią chóru muzycznego. Zwracają uwagę stopniowane wysokości gontowych dachów oraz baniaste kopuły z pozornymi latarniami i żelaznymi krzyżami.

Po skomplikowanym procesie konserwacji, wspomniana cerkiew została przywrócona do swojej pierwotnej wartości artystycznej, wraz z uzupełnieniem zniszczonych partii polichromii ściennej. Malowidła autorstwa lokalnych artystów, Antoniego, Michała i Zygmunta Bogdańskich, zachowały się w bardzo złym stanie. Obecnie Muzeum odnowiło je i przywróciło do dawnej świetności.

Program ikonograficzny tej cerkwi, utrzymany w stylu klasycystycznym, odzwierciedla symbolikę układu przestrzennego świątyni obrządku wschodniego. Każdy element ma swoje znaczenie i symbolizuje różne aspekty wiary.

Cerkiew p.w. Narodzenia Bogurodzicy z Ropek to nie tylko piękna budowla, ale także miejsce, które przenosi nas w świat świętości i historii. Dzięki staraniom konserwatorów, możemy nadal podziwiać i doceniać jej wartość artystyczną i kulturową.

Dwór ze Święcan.

Dwór ze Święcan odegrał ważną rolę w dawnej kulturze Galicji. Warto odwiedzić ten przepiękny obiekt podczas zwiedzania Skansenu, zwłaszcza że znajduje się on w malowniczym sektorze Pogórzan zachodnich. Usytuowany na wzgórzu, oferuje on piękną panoramę na miasto i wzgórze zamkowe.

Został on wybudowany w 1861 roku i składa się z 11 pomieszczeń, w tym nawet domowej kaplicy. Podziwiając jego architekturę pozwala nam przenieść się w czasy, gdy dwory i dworki szlacheckie Podkarpacia tętniły życiem.

Zapraszam do dalszego czytania i odkrywania więcej fascynujących historii związanych z naszym dziedzictwem kulturowym!

Sektor naftowy.

Województwo podkarpackie to miejsce o bogatej historii w sektorze naftowym. Dzięki temu muzea w regionie zachowały wiele sprzętów i urządzeń używanych w wydobyciu ropy naftowej w XIX wieku. Skansen wzbogacony został o wieże wiertnicze, kieraty i kiwony, które przywołują atmosferę tamtych czasów.

Oprócz turystów, skansen przyciąga także filmowców, którzy wykorzystują jego malownicze plenery do kręcenia scen. Filmy takie jak „1920. Wojna i miłość” czy „Syberiada polska” były kręcone w tym właśnie miejscu.

Zielony teren wokół skansenu sprawia, że zwiedzanie jest przyjemne dla oka.
Zielony teren wokół skansenu sprawia, że zwiedzanie jest przyjemne dla oka. (Fot. bieszczader.pl)

Zielony teren wokół skansenu sprawia, że zwiedzanie jest przyjemne dla oka. Muzeum w Sanoku jest jednym z najważniejszych muzeów skansenowskich w Europie. Na terenie skansenu znajdują się również restauracje serwujące lokalne przysmaki, a także punkt informacyjny i toalety dla wygody turystów.

Odwiedzając skansen naftowy województwa podkarpackiego, można przenieść się w czasie i poczuć atmosferę dawnej eksploatacji ropy naftowej. To fascynujące doświadczenie zarówno dla miłośników historii, jak i filmowych plenerów.

Dlaczego warto odwiedzić skansen w Sanoku?

Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku to miejsce, które od lat towarzyszy mu wydawnictwa naukowe, cieszące się uznaniem zarówno w Polsce, jak i za granicą. Publikowane numery „Materiałów Budownictwa Ludowego w Sanoku” oraz „Acta Scansenologica” stanowią tutaj istotną część działalności muzeum. Są one ważnym głosem w dyskusji o muzeologii skansenowskiej. Dzięki szerokiemu spektrum tematycznemu oraz otwarciu na autorów zarówno krajowych, jak i zagranicznych, czasopisma te przyciągają uwagę badaczy i entuzjastów dziedzictwa kulturowego.

Muzeum w Sanoku jest jednym z najważniejszych muzeów skansenowskich w Europie. Dlatego też jego wpływ na krajobraz kulturowy regionu jest nie do przecenienia. Corocznie odwiedza je około 140 tysięcy osób, co jest efektem skutecznej promocji oraz organizacji licznych wydarzeń kulturalnych. Wśród nich szczególne miejsce zajmują tradycyjnie „Jarmark Folklorystyczny” oraz festiwal muzyki folkowej, które przyciągają tłumy i podkreślają unikalną atmosferę miejsca.

Muzeum w Sanoku jest jednym z najważniejszych muzeów skansenowskich w Europie.
Muzeum w Sanoku jest jednym z najważniejszych muzeów skansenowskich w Europie. (Fot. Czarek Koniu Konieczyński)

Dlatego dzięki współpracy z innymi muzeami oraz zaangażowaniu w promocję historii i kultury Sanoka, Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku odgrywa istotną rolę w życiu miasta i okolic. To miejsce, które nie tylko pielęgnuje tradycje, ale również inspiruje do refleksji nad przeszłością i współczesnością.

Namiary i lokalizacja:

PARK ETNOGRAFICZNY (Skansen):

ul. Rybickiego 3, 38-500 Sanok
(kasa, rezerwacje przewodników)
tel. +48 13 46 309 34

GPS  49.573920  22.207393

Inne atrakcje w Bieszczadach i po sąsiedzku.

Dobry nocleg w Bieszczadach? – zapraszam

Cześć jestem Ewa – zapraszam do moich domków.😀 Moi Goście cyklicznie do nas wracają przywożąc ze sobą kolejnych znajomych i rodzinę.

Nasze domki 🐈‍⬛ to więcej niż miejsce noclegowe – to gwarancja niezapomnianych wspomnień i relaksu w sercu Bieszczad.

Wybierając nasze domki 🐈‍⬛ nad Soliną, macie szansę na pełen relaks, przygodę oraz odnowienie zarówno ciała, jak i umysłu w jednym z najpiękniejszych zakątków Polski. 

Może i Ty dołączysz do grona stałych bywalców?