Piwo z Bieszczad Ursa Maior.

Bieszczadzkie Browary Ursa Maior. Piwo naturalnie warzone.

Piwo z Bieszczad Ursa Maior skosztujecie w Uhercach Mineralnych. Bieszczadzki browar to połączenie natury i tradycji zaklętej w złotym trunku. Miejsce pełne pasji, dobrej muzyki i wyjątkowego piwa.

Ursa Maior Bieszczadzki Browar.

Jeśli jesteś miłośnikiem szlaków turystycznych, malowniczych widoków i piwnych specjałów, to Bieszczadzki Browar Ursa Maior jest miejscem, które koniecznie musisz odwiedzić. Położony w sercu Bieszczad, browar oferuje nie tylko wyśmienite piwo, ale także niezapomniane wrażenia związane z pięknem tego malowniczego regionu. W tym artykule opowiem Ci, co można tam zobaczyć i zwiedzić, oraz dlaczego Ursa Maior zasługuje na miano jednej z głównych atrakcji w Bieszczadach.

Uherce Mineralne to miejscowość znana z pięknych widoków, dzikiej zieleni i przytulnej atmosfery. To właśnie tutaj znajduje się niesamowity browar Ursa Maior, który zachwyca zarówno piwoszy, jak i miłośników lokalnych wyrobów regionalnych.

Bieszczadzkie Browary Ursa Maior. Budynek i wejście główne.
Bieszczadzkie Browary Ursa Maior. Budynek i wejście główne.

Ursa Maior w Uhercach Mineralnych to unikalne miejsce, pełne przestrzeni, inspiracji, dobrej muzyki i świetnego piwa oraz prawdziwych wyrobów regionalnych. Przez cały rok można tu doświadczyć pasji osób tworzących piwa Bieszczadzkiej Wytwórni Piwa Ursa Maior.

Historia Bieszczadzkiego Browaru Ursa Maior.

Piwo z Bieszczad Ursa Maior ma bogatą historię. Bieszczadzki browar Ursa Maior jest jednym z niewielu browarów regionalnych, które można spotkać w okolicach Bieszczad. Jego historia sięga 2013 roku, kiedy to powstało Centrum Ursa Maior w szeroko pojętych Bieszczadach. Ideą założycieli, dr inż. Agnieszki Łopaty i dr Andrzeja Czecha, było stworzenie miejsca, w którym można byłoby nie tylko spróbować wyjątkowych piw, ale również zapoznać się z regionem i jego tradycjami.

Nazwa Ursa Maior, po łacinie oznaczająca Wielką Niedźwiedzicę, ma swoje korzenie w kulturowych związkach niedźwiedzi z piwowarstwem. Wierzenia fińskie podają, że piwo warzone na wesele musi fermentować z udziałem piany z pyska niedźwiedzia.

Niedźwiedzie i wilki są nieodłącznymi mieszkańcami bieszczadzkich lasów, goszczą również na plakatach Ursa Maior.
Niedźwiedzie i wilki są nieodłącznymi mieszkańcami bieszczadzkich lasów, goszczą również na plakatach Ursa Maior.

Podobnie słychać również w litewskich pieśniach weselnych, gdzie niedźwiedź przynosi na wesele beczkę piwa. Wspomina się o tym także w pamiętnikach Aleksandra Fredry. W Bieszczadach powiedzenie „niedźwiedzie piwo warzą” jest stosowane, gdy nad lasem unosi się punktowo mgła. Niedźwiedzie są nieodłącznymi mieszkańcami bieszczadzkich lasów, a konstelacja Wielkiej Niedźwiedzicy jest dobrze widoczna na bieszczadzkim nocnym niebie.

Browar Ursa Maior nie tylko stawia na jakość i smak piwa, ale również podejmuje wiele przedsięwzięć charytatywnych, podobnie jak niedźwiedzica, która opiekuje się małym niedźwiadkiem.

Centrum oprócz browaru posiada sklep z regionalnymi produktami Esencja Karpat, punkt informacyjny dla turystów oraz trzypoziomową salę Ursa Maior Gallery. Sala ta mieści galerię sztuki, w której prezentowane są prace lokalnych artystów. Browar Ursa Maior aktywnie współpracuje z lokalnymi artystami przy projektowaniu wyrobów oraz w wykończeniach elementów budynku. Wszystkie wnętrza zostały zaprojektowane w innowacyjny sposób, z zastosowaniem nowoczesnych technologii oszczędzających energię.

Idealne miejsce dla miłośników piwa.

Budynek Centrum był dokumentowany na blogu firmowym spółki w latach 2012-2013. To nowoczesne miejsce zostało jeszcze bardziej ekologiczne w styczniu 2019 roku, kiedy to zainstalowano elektrownię fotowoltaiczną, która pokrywa część zapotrzebowania na energię elektryczną browaru. Nadmiar energii jest przekazywany do lokalnej sieci dystrybucyjnej, a obecna produkcję energii można obserwować na monitorze w części degustacyjnej browaru.

Piwo z Bieszczad Ursa Maior. Co i gdzie?
Piwo z Bieszczad Ursa Maior. Co i gdzie?

Dodatkowo, kolektory słoneczne umieszczone przy browarze wykorzystują energię do produkcji piwa. Cały obiekt posiada ekologiczne oczyszczalnie ścieków, gromadzenie wody deszczowej oraz letni ogródek, które są przyjazne dla środowiska.

Bieszczadzka Wytwórnia Piwa jest obecnie jedynym browarem regionalnym w okolicach Bieszczad. Charakteryzuje się ona nietypowymi etykietami o unikalnym kształcie i grafice, która jest dziełem lokalnych artystów, takich jak Ryszard Kaja. W Centrum Ursa Maior można spróbować świeżego piwa prosto z browaru, posłuchać muzyki świata, wziąć udział w degustacjach i imprezach, a także zakupić książki o regionie i wyroby lokalnych twórców.

Bieszczadzki browar Ursa Maior to nie tylko miejsce, w którym można skosztować wyśmienitego piwa, ale również odkrywać historię, tradycje i unikalność regionu Bieszczad. Jest to idealne miejsce dla miłośników piwa oraz wszystkich tych, którzy chcą poznać charakter tych malowniczych miejsc.

Jak warzy się piwo w Bieszczadach?

Czy marzysz o odkryciu tajemnic procesu warzenia piwa ? A może chciałbyś spróbować autentycznego bieszczadzkiego piwa rzemieślniczego? Jeśli tak, to mam dla Ciebie niezwykłą propozycję. Spotkanie ze sztuką warzenia piwa w browarze Ursa Maior w Bieszczadach.

Piwo z Bieszczad Ursa Maior. Cała szuflada również i winnych smakołyków.
Piwo z Bieszczad Ursa Maior. Cała szuflada również i winnych smakołyków.

Część produkcyjna browaru czeka również na Ciebie. Możesz tutaj poznać cały proces warzenia piwa i zaznajomić się z historią Ursa Maior. Odkryjesz również tajniki powstawania pomysłów na piwa. Masz okazję zakosztować niesamowitej przygody, która jest dostępna po wcześniejszym umówieniu się telefonicznym lub mailowym.

Podczas tego wyjątkowego spotkania, które trwa około 60-90 minut, będziesz miał okazję zagłębić się w świat piwowarstwa. Spotkanie rozpocznie się od zapoznania się z surowcami wykorzystywanymi do produkcji piwa – będziesz mógł je powąchać i spróbować. Następnie eksperci z Ursa Maior opowiedzą Ci o kolejnych etapach powstawania piwa, takich jak przygotowanie surowców, proces warzenia, fermentacja, leżakowanie i rozlew. Poznasz również nieznane fakty z historii browaru oraz pikantne szczegóły z życia pracowników, które dodadzą spotkaniu wyjątkowego smaczku.

Delektowanie się piwem i sztuką.

W drugiej części spotkania przeniesiesz się do części degustacyjnej, która jest również galerią sztuki w Ursa Maior. Tam będziesz miał okazję skosztować trzech różnych piw, specjalnie dobranych ze stajni Bieszczadzkiej Wytwórni Piwa. A co ważne…piwo z Bieszczad Ursa Maior to tylko naturalny produkt. Oprócz degustacji, będziesz mógł również delektować się wspaniałymi eksponatami sztuki.

Piwo z Bieszczad Ursa Maior. Bieszczadzkie trunki i inne specjały.
Piwo z Bieszczad Ursa Maior. Bieszczadzkie trunki i inne specjały.

Podczas Sztuki Warzenia Piwa na części produkcyjnej browaru oraz przy barze Ursa Maior, dowiesz się informacji na temat degustowanych trunków.

Na zakończenie spotkania, będziesz miał okazję zobaczyć krótką, 23-minutową wersję filmu „jakmyrobimyzloto.pl” o miejscu Ursa Maior w Bieszczadach. Po projekcji filmu, będziesz mógł odwiedzić sklep i galerię na piętrach oraz zakupić piwa uwarzone w Bieszczadzkiej Wytwórni Piwa oraz inne regionalne produkty w sklepie Esencja Karpat, znajdującym się w tym samym budynku.

To spotkanie to nie tylko doskonała okazja do zgłębienia sztuki warzenia piwa, ale także okazja do odkrycia uroków Bieszczad i przeniesienia się w magiczny świat piwa.

Wycieczka po browarze Ursa Maior to żywa lekcja na temat piwowarstwa. Możesz poznać cały proces produkcji, od momentu zbioru zbóż po butelkowanie piwa. Zaciekawiony Gość dowie się, jakiego używa się słodu, jak fermentuje się drożdże, jakie są różnice w procesach warzenia różnych typów piwa. Dowiedz się, jak zawodowi piwowarzy tworzą prawdziwe arcydzieło w butelce i zrozum, dlaczego Ursa Maior jest tak doceniany przez koneserów piwa.

Degustacja piwa w Ursa Maior.

Po fascynującej wycieczce przez browar jest czas na degustację wyjątkowych piw Ursa Maior. W malowniczym wnętrzu piwnicy browaru czekać będą na Ciebie różnorodne smaki, które doskonale oddają charakter i tradycję danego stylu piwa. Na pewno znajdziesz coś idealnego dla siebie. Profesjonalna obsługa doradzi Ci, jakie piwo idealnie komponuje się z danymi potrawami, abyś mógł czerpać maksimum przyjemności z tego doświadczenia smakowego.

Piwo z Bieszczad Ursa Maior. Wystrój sklepiku.
Piwo z Bieszczad Ursa Maior. Wystrój sklepiku.

Jak mówią sami właściciele:

Wszystkie piwa URSA są NATURALNIE NAGAZOWANE. Dwutlenek węgla znajdujący się w piwie, produkowany jest przez drożdże podczas procesu fermentacji. Dzięki temu jest w piwie dobrze rozpuszczony, charakteryzuje się drobnymi bąbelkami, które powoli uwalniają się podczas degustacji. Łatwo jest to zauważyć mieszając piwo w szklance czy pokalu. Dzięki naturalnemu nagazowaniu piwo jest gładsze, lepiej pijalne, a degustacji nie towarzyszy nieprzyjemne odczucie jakby nasz brzuch był wielkim balonem 😉

Wszystkie dostępne dotychczas piwa z Bieszczad Ursa Maior są wariantami piw górnej fermentacji, czyli „ales” (czytaj: ejls). W porównaniu do piw dolnej fermentacji, czyli lagerów, alesy wyróżniają się bogatszym smakiem i aromatem. Wynika to z faktu, że podczas fermentacji drożdże używane do produkcji alesów wytwarzają różne związki chemiczne, które wpływają na bukiet piwa, oprócz alkoholu i dwutlenku węgla. Są to między innymi estry, fenole oraz alkohole o wyższych właściwościach.

Trunek, który zapiera dech w piersiach.

Warto wspomnieć, że żadne piwo z Bieszczad Ursa Maior nie jest sztucznie aromatyzowane. Każdy smak pochodzi od naturalnych składników użytych do ich produkcji, oraz jest wynikiem pracy drożdży. Nie ma w nich żadnych sztucznych aromatów, syropów, olejków ani ekstraktów. Piwa URSA reprezentują określone style piwne lub są autorskimi interpretacjami tych styli.

Zastanawiałeś się pewnie, jak uzyskaliśmy tak unikalne aromaty w piwach takich jak Ursa Megaloman, Ursa Śnieg na Beniowej, Ursa Rosa z Kremenarosa, Ursa Renegat czy Ursa Pantokrator. Otóż, sekretem kryje się tutaj chmielenie na zimno. Polega to na dodaniu chmielu do fermentującego piwa w trakcie jego leżakowania, co nadaje mu świeży, chmielowy aromat charakterystyczny dla użytej odmiany lub odmian chmielu. W Bieszczadzkiej Wytwórni Piwa Ursa Maior, chmiel jest wsypywany do zbiorników fermentacyjno-leżakowych od góry. Przez kilka dni opada i oddaje piwu olejki eteryczne o zapachu owoców cytrusowych, tropikalnych, żywicy, ziół oraz kwiatów. Kilka razy mieszamy i podnosimy chmiel, aby wzmocnić aromat. W piwach chmielonych na zimno, w dnie butelki może występować zielonkawy osad, który jest naturalnym osadem chmielu. Wystarczy go pozostawić w butelce przy przelewaniu.

Należy także podkreślić, że wszystkie piwa URSA powstają wyłącznie z naturalnych składników, takich jak słód, chmiel, drożdże i woda. Są to piwa w 100% wegańskie, nie zawierające żadnych składników pochodzenia zwierzęcego, takich jak miód, laktoza, karuk czy żelatyna.

Piwo z Bieszczad Ursa Maior. Misie Wielkiej Niedźwiedzicy.
Piwo z Bieszczad Ursa Maior. Misie Wielkiej Niedźwiedzicy.

Każde piwo z Bieszczad Ursa Maior jest nieutrwalone, czyli nie jest filtrowane ani pasteryzowane. Dzięki temu zachowują wszystkie cenne witaminy oraz substancje mineralne. Jednakże, wymagają szczególnego traktowania i powinny być przechowywane w chłodnym miejscu (w temperaturze od 0 do 10°C), najlepiej w ciemnym miejscu. Tylko wtedy piwa zachowają swoją najlepszą jakość, a ich termin przydatności będzie znacznie dłuższy, niż podany na etykiecie.

Należy zaznaczyć, że jeśli piwa nie są przechowywane zgodnie z zaleceniami na etykiecie, nie ma gwarancji, że ich jakość będzie utrzymana. Wszyscy dystrybutorzy – zarówno hurtowi, jak i detaliczni, są zobowiązani do przechowywania piwa URSA w chłodnym miejscu.

Inne propozycje i produkty Browaru Ursa Maior.

Browar Ursa Maior oferuje nie tylko możliwość zakupu piwa ale także innych produktów takich jak :

 • Ocet piwny z Bieszczadzkiej Wytwórni Octu Ursa Maior
 • Czekolada z chmielem serii galaktycznej
 • Krówki piwne Dwa Misie
 • Wyroby ze znakiem towarowym Esencja Karpat, produkowane lokalnie
Piwo z Bieszczad Ursa Maior. Wyroby regionalne.
Piwo z Bieszczad Ursa Maior. Wyroby regionalne.

Jednym z punktów programu podczas wizyty w browarze jest przekąska w Salonie Sztuki Pogranicza oraz degustacja piwa. Ursa Maior oferuje wyśmienite piwa, unikalne soki i przekąski, które doskonale komponują się z aromatem i smakiem piwa. Dla tych, którzy chcieliby zabrać coś ze sobą, w sklepie Esencja Karpat można zakupić piwa oraz inne bieszczadzkie wyroby regionalne.

Zwiedzający mają również możliwość degustacji piw butelkowych. Ursa Maior Bieszczadzki browar to idealne miejsce dla wszystkich miłośników piwa i lokalnych wyrobów regionalnych. Deszczowe dni, chłodne wieczory czy spotkania z przyjaciółmi nabierają tu zupełnie nowego wymiaru. Atmosfera panująca w browarze sprawia, że chętnie spędzamy tu czas na rozmowach, degustacji, a także na zakupach.

Piwo z Bieszczad Ursa Maior. Wyroby regionalne i piwny asortyment.
Piwo z Bieszczad Ursa Maior. Wyroby regionalne i piwny asortyment.

Ursa Maior to również idealne miejsce na organizację imprezy lub spotkania z przyjaciółmi. Browar oferuje różnego rodzaju eventy tematyczne, takie jak degustacje piwa rzemieślniczego, warsztaty piwowarskie czy pokazy kulinarne. To idealna okazja, aby poszerzyć swoją wiedzę na temat piwa i jedzenia, a także dobra zabawa w przyjemnej atmosferze.

Piwo z Bieszczad Ursa Maior – rodzaje.

Przy Browarze Ursa Maior działa sklep firmowy, w którym możesz sobie zakupić piwa oraz autentyczne bieszczadzkie wyroby regionalne. A jeśli nie możesz odwiedzić sklepu osobiście, masz możliwość skorzystania ze sklepu internetowego dostępnego przez całą dobę na stronie Dobre piwo – sklep online.

W ofercie browaru znajduje się wiele różnorodnych piw, które z pewnością zaspokoją gusta każdego piwowara.

Piwo do wyboru do koloru.

 • URSA z Połoniny – piwo w stylu American Amber Ale
 • URSA Royzbawiony – piwo pszeniczne w stylu Hefeweizen
 • URSA Deszcz w Cisnej – piwo w stylu Brązowe Wędzone Ale
 • URSA Megaloman – piwo w stylu American India Pale Ale
 • URSA Dobra Karma – piwo pszeniczne w stylu Dunkelwelzen
 • URSA Bombina Blues – piwo w stylu Robust Porter
 • URSA Śnieg na Beniowej – piwo w stylu American Golden Ale
 • URSA Blonde Cascade (Single hop) – piwo w stylu Blonde Ale
 • URSA Blonde Palisade (Single hop) – piwo w stylu Blonde Ale
Piwo z Bieszczad Ursa Maior. Kufle, kieliszki i inne pamiątki.
Piwo z Bieszczad Ursa Maior. Kufle, kieliszki i inne pamiątki.
 • URSA Renegat – piwo w stylu American Black Ale
 • URSA Eskulap – piwo w stylu Sweet Oatmeal Stout
 • URSA Rosa z Kremenarosa – piwo pszeniczne w stylu American wheat
 • URSA Rzeźnik – piwo w stylu Aga’s Special Ultra Runner (oficjalne piwo ultramaratonu Bieg Rzeźnika)
 • URSA Żar nad Wetliną – piwo w stylu American Brown Ale
 • URSA Wataha – piwo w stylu Strong Ale (piwo inspirowane Bieszczadami, wilkami i serialem WATAHA wyprodukowanym przez HBO)

Jeszcze więcej piwa.

 • URSA Dwa Misie – piwo w stylu Belgian Strong Pale Ale
 • URSA Pantokrator – piwo w stylu Belgian India Pale Ale
 • URSA Podróżnik – piwo w stylu Light Pale Ale
 • URSA Rejwach na Kazimierzu – piwo w stylu Belgian Summer Ale
 • URSA No Guru – piwo w stylu Belgian Imperial Stout
 • URSA Przemytnik – piwo w stylu English Barleywine
 • URSA Fenomen Aleksander Doba – piwo w stylu Session India Pale Ale
 • URSA Artysta – piwo w stylu Light Pale Ale
Piwo z Bieszczad Ursa Maior. Figurki, książki i ikony w sklepiku.
Piwo z Bieszczad Ursa Maior. Figurki, książki i ikony w sklepiku.
 • URSA Noc nad Otrytem – piwo w stylu Belgian Dark Ale
 • URSA Dwa Grzeszne Misie – piwo w stylu Belgian Amber Ale
 • URSA Carynki z Caryńskiej – piwo w stylu Indian Summer Ale
 • URSA Dwa Winne Misie – piwo w stylu Belgian Style Sour Ale
 • URSA Bieszczadzcy Mocarze – piwo w stylu Belgian Blond Ale
 • URSA Drapieżnik – piwo w stylu Session India Pale Ale
 • URSA Sen Bieszczadnika – piwo w stylu Belgian Wild & Sour IPA
 • URSA Czarodziejska Góra – piwo w stylu Light English Pale Ale
 • URSA Dziki Kot z Berehów – piwo w stylu New Belgian India Pale Ale
 • URSA Purpurat z Bieszczad – piwo w stylu English Amber Ale
 • URSA Rejwach – piwo w stylu Belgian Summer Ale
 • URSA Megaloman – piwo w stylu American Ipa
 • URSA Minimalista – piwo w stylu Light Pale Ale
 • URSA Zaczarowany Sad – cydr z Bieszczad

Piwo z Bieszczad Ursa Maior lokalna atrakcja.

Browar Ursa Maior nieustannie poszukuje nowych inspiracji i kreatywnych pomysłów na tworzenie kolejnych wysmakowanych piw. Stawiają na tradycję i pasję w browarnictwie, dlatego każde piwo jest starannie warzone, wykorzystując najlepsze składniki.

Piwo z Bieszczad Ursa Maior. Instrukcja użytkowania parkingu.
Piwo z Bieszczad Ursa Maior. Instrukcja użytkowania parkingu.

Jeśli jesteś fanem dobrej jakości, unikalnego smaku i chcesz spróbować czegoś wyjątkowego, koniecznie odwiedź Bieszczadzki browar Ursa Maior. Ta mała, lokalna marka piwna z pewnością Cię zaskoczy i dostarczy niezapomnianych smakowych doznań. Przekonaj się sam, że w Bieszczadach można znaleźć doskonałe piwo, które wpisuje się w ich magiczny klimat.

Jeśli jesteś gościem w Naszych Domkach nad Soliną Czarny Kot to do Browaru Ursa Maior dojedziesz w 15 minut.

Ursa Maior Bieszczadzki browar to miejsce, które nie może umknąć uwadze żadnego miłośnika regionu. Połączenie piwa rzemieślniczego, tradycji i piękna Bieszczad, tworzy atmosferę niepowtarzalną i wartościową dla regionu. Odwiedź Ursa Maior i dołącz do coraz większej grupy ludzi doceniających ten piwny klejnot w sercu Bieszczad.

Odkryj magiczne połączenie natury i tradycji wraz z Ursa Maior, Bieszczadzkim browarem, który zapiera dech w piersiach.

Inne atrakcje w Solinie i po sąsiedzku.

Dobry nocleg w Bieszczadach? – zapraszam

Cześć jestem Ewa – zapraszam do moich domków.😀 Moi Goście cyklicznie do nas wracają przywożąc ze sobą kolejnych znajomych i rodzinę.

Nasze domki 🐈‍⬛ to więcej niż miejsce noclegowe – to gwarancja niezapomnianych wspomnień i relaksu w sercu Bieszczad.

Wybierając nasze domki 🐈‍⬛ nad Soliną, macie szansę na pełen relaks, przygodę oraz odnowienie zarówno ciała, jak i umysłu w jednym z najpiękniejszych zakątków Polski. 

Może i Ty dołączysz do grona stałych bywalców?