Szybowisko w Bezmiechowej

Szybowisko w Bezmiechowej przyciąga miłośników lotnictwa, dziewiczej przyrody oraz pięknych krajobrazów. Bezmiechowa Górna to malownicza miejscowość położona w Beskidzie Niskim, która słynie z licznych atrakcji turystycznych. Jedną z najpopularniejszych atrakcji w okolicy jest szybowisko w Bezmiechowej Górnej, które przyciąga miłośników lotnictwa z całej Polski.

Trochę historii.

Bezmiechowa to malownicza góra w Bieszczadach, która od lat przyciąga pasjonatów szybownictwa z całej Polski i Europy. Przedwojennym właścicielem wsi Bezmiechowa był Józef Czerkawski – przodek Mariusza Czerkawskiego – naszego hokeisty w lidze NHL.

To tutaj, na przełomie lat 20. i 30. XX wieku, naukowcy i studenci Politechniki Lwowskiej odkryli potencjał silnych wiatrów południowych, które umożliwiają wykonywanie lotów żaglowych i długotrwałych lotów wysokościowych.

Historia szybownictwa w tym regionie przypadła na 18 maja 1938 roku, kiedy to Tadeusz Góra dokonał niewiarygodnego wyczynu, pokonując trasę aż 577 kilometrów i docierając do miejscowości Soleczniki pod Wilnem. Za ten niezwykły lot otrzymał pierwszy w historii Medal Lilienthala.

Szybowisko w Bezmiechowej przyciąga miłośników lotnictwa, dziewiczej przyrody oraz pięknych krajobrazów.
Szybowisko w Bezmiechowej przyciąga miłośników lotnictwa, dziewiczej przyrody oraz pięknych krajobrazów.
(Fot. Czarek Koniu Konieczyński)

W czasie II wojny światowej szybowisko, założone w latach międzywojennych, było wykorzystywane przez Niemców do szkolenia swoich pilotów. Niestety, w czasie wojny Niemcy ograbili ośrodek ze sprzętu, a później został on zniszczony podczas przejścia frontu w 1944 roku.

Bezmiechowa obecnie.

Dziś to miejsce pełne historii i tradycji, które nosi imię Tadeusza Góry, tego zasłużonego lotnika, który rozsławił Bezmiechową na całym świecie.

Szybowisko w Bezmiechowej to miejsce, gdzie tętni życie od wiosny do jesieni. Ośrodek został odbudowany i przywrócony do dawnej świetności dzięki unijnym dotacjom. Po wojnie entuzjaści szybownictwa reaktywowali działalność, co w 1999 roku zaowocowało powstaniem Aeroklubu Bieszczadzkiego.

Ośrodek szybowcowy tętni życiem od rana do późnego wieczoru, oferując kursy szkoleniowe, popisy lotników oraz loty z instruktorem.
Ośrodek szybowcowy tętni życiem od rana do późnego wieczoru, oferując kursy szkoleniowe, popisy lotników oraz loty z instruktorem.

Dziś w Bezmiechowej działa szkoła szybowcowa, która prowadzi szkolenia dla pilotów i paralotniarzy. Dzięki niej istnieje możliwość odbycia lotu szybowcem nad Górami Słonnymi i podziwiania niezwykłej panoramy Bieszczad.

Obiekt oferuje 64 miejsca noclegowe, nowoczesną salę konferencyjną, siłownię i saunę. W hangarach na szczycie góry znajduje się dziesięć szybowców, w tym takie jak PW-6, PW-5, „Bekas”, „Bakcyl” i „Pirat”.

Studenckie obozy szkoleniowe, loty szybowcami i paralotniami, a także spotkania entuzjastów szybownictwa z całej Europy – to tylko część atrakcji oferowanych przez Akademicki Ośrodek Szybowcowy Politechniki Rzeszowskiej. Na szczycie góry znajduje się unikalny tor grawitacyjny, który umożliwia szybowcom start z przeciwnym wiatrem.

Bezmiechowa to miejsce, które przyciąga zarówno początkujących, jak i doświadczonych pilotów. Dzięki doskonałym wzniesieniom, okolica ta jest idealna do nauki i doskonalenia umiejętności pilotażu. Dla wielu osób jest to także pierwszy krok do zdobycia licencji pilota samolotowego.

Bezmiechowa to miejsce, które przyciąga zarówno początkujących, jak i doświadczonych pilotów.
Bezmiechowa to miejsce, które przyciąga zarówno początkujących, jak i doświadczonych pilotów.
(Fot. Czarek Koniu Konieczyński)

Ośrodek szybowcowy tętni życiem od rana do późnego wieczoru, oferując kursy szkoleniowe, popisy lotników oraz loty z instruktorem. Kurs podstawowy, który obejmuje teoretyczne i praktyczne szkolenie, kosztuje około 4 tys. zł. Dla przeciętnego Kowalskiego, który marzy o zdobyciu odznaki szybowcowej III klasy, ta kwota może okazać się świetną inwestycją w pasję lotnictwa.

Dlaczego warto odwiedzić szybowisko w Bezmiechowej?

Bezmiechowa to miejsce, które na zawsze zapisało się w historii szybownictwa.

Jeśli szukacie niebanalnego miejsca na wycieczkę a Solina już Wam się opatrzyła, koniecznie odwiedźcie Bezmiechową w Bieszczadach.

Na szczycie wzgórza Kamionka znajduje się Akademicki Ośrodek Szybowcowy Politechniki Rzeszowskiej, ale to nie tylko on jest główną atrakcją tego miejsca. Z szybowiska rozpościera się przepiękna panorama całych Bieszczadów, dlatego warto odwiedzić to miejsce przy ładnej pogodzie i dobrej widoczności.

Panorama, którą można zobaczyć z szybowiska, jest jedną z najpiękniejszych w całym Bieszczadzkim Parku Narodowym.
Panorama, którą można zobaczyć z szybowiska, jest jedną z najpiękniejszych w całym Bieszczadzkim Parku Narodowym.

Ze szczytu góry zobaczycie zarówno zachodzące słońce, jak i cienie drzew rzucane na łąkę szybowiska, widoki na niemal całe Bieszczady, bo od pasma górskiego Otryt nad Lutowiskami, przez szczyty Krzemień, Tarnicę, Połoninę Caryńską, Połoninę Wetlińską, górę Jasło, Łopiennik, aż po Wołosań w paśmie Wysoki Dział.

Szybownictwo to nie tylko sport, to pasja i wyzwanie. Bezmiechowa, z całą swoją historią i niepowtarzalnymi warunkami atmosferycznymi, jest miejscem magicznym, które przyciąga entuzjastów z całego świata. Jeśli marzycie o wspaniałym locie wśród górskich krajobrazów, koniecznie odwiedźcie Bezmiechową i poczujcie ducha lotnictwa w najczystszej postaci.

Dla miłośników lotnictwa i pięknych widoków, Bezmiechowa jest miejscem niezwykle atrakcyjnym. Panorama, którą można zobaczyć stąd, jest jedną z najpiękniejszych w całym Bieszczadzkim Parku Narodowym. Mimo że czasami prądy powietrza mogą sprawić problemy, widok jest wart wszelkich trudności. Dlatego warto odwiedzić to magiczne miejsce i doświadczyć niezapomnianych chwil.

Szybowce – królami przestworzy.

Szybownictwo to jedna z najbardziej widowiskowych i ekscytujących form lotnictwa. Szybowce, czyli bezsilnikowe statki powietrzne, zdobyły serca wielu pasjonatów lotnictwa na całym świecie. Dzięki swojej elegancji, lekkości i wydajności, szybowce stały się prawdziwymi królami przestworzy.

Szybowce to jedne z najbardziej ekonomicznych statków powietrznych. Ich bezsilnikowa konstrukcja pozwala na loty na dużych dystansach, przy minimalnym zużyciu energii. Dzięki temu, loty szybowcami są nie tylko ekscytujące, ale również przyjazne dla środowiska.

Szybowce od lat są wykorzystywane do szkolenia pilotów samolotowych.
Szybowce od lat są wykorzystywane do szkolenia pilotów samolotowych.

Ponadto, szybowce oferują pilotom możliwość doświadczenia prawdziwej swobody w powietrzu. Brak hałasu, wibracji i silnika sprawia, że loty szybowcem są niezwykle relaksujące i inspirujące. Dodatkowo, możliwość wykonywania manewrów akrobatycznych i zrzucania balastu powodują, że szybowce są ulubioną formą lotnictwa dla wielu doświadczonych pilotów.

Szybowce są również popularne wśród pilotów amatorów i osób chcących rozpocząć swoją przygodę z lotnictwem. Dzięki swojej bezpiecznej konstrukcji, łatwości obsługi i niskim kosztom utrzymania, szybowce stanowią doskonałą opcję dla osób poszukujących alternatywnego sposobu spędzania czasu.

Ponadto, szybowce od lat są wykorzystywane do szkolenia pilotów samolotowych. Dzięki możliwości realizacji różnorodnych ćwiczeń lotniczych, szybowce stanowią doskonałe narzędzie do rozwijania umiejętności pilotażu i doskonalenia technik lotniczych.

Szybowce nad Bezmiechową.

Na niebie można zobaczyć wiele niesamowitych i pięknych rzeczy, ale jednym z najbardziej zachwycających widoków są szybowce. Te eleganckie i zwinne maszyny bez silnika potrafią robić niesamowite sztuki w powietrzu, zdobywając serca nie tylko pasjonatów lotnictwa, ale także zwykłych obserwatorów.

Szybowce to jedne z najbardziej efektywnych i ekonomicznych środków transportu powietrznego, ale przede wszystkim są one symbolem piękna i harmonii w locie. Ich eleganckie sylwetki i lekkość sprawiają, że są one prawdziwą poezją w locie.

Warto czasem oderwać wzrok od ziemi i spojrzeć w niebo, aby podziwiać te niesamowite i piękne maszyny w locie.
Warto czasem oderwać wzrok od ziemi i spojrzeć w niebo, aby podziwiać te niesamowite i piękne maszyny w locie.

Podziwianie szybowców na niebie jest niezwykłym doświadczeniem, ponieważ są one w stanie zmierzyć się z różnymi warunkami atmosferycznymi i wykazać się niezwykłą zręcznością i precyzją. Wielu pilotów szybowcowych uważa, że loty na szybowcach są najbardziej ekscytujące i satysfakcjonujące, ponieważ wymagają nie tylko umiejętności pilotażu, ale także spostrzegawczości i umiejętności czytania warunków pogodowych.

Szybowce poza swoimi praktycznymi zastosowaniami są również niesamowitym spektaklem dla oka – ich smukłe kształty, delikatne lotki i eleganckie manewry sprawiają, że są one prawdziwą ozdobą nieba. Dlatego też warto czasem oderwać wzrok od ziemi i spojrzeć w niebo, aby podziwiać te niesamowite i piękne maszyny w locie. A jak będziecie w Bezmiechowej to i takie widoki będziecie mieli możliwość podziwiać.

Atrakcje w okolicy.

Również atrakcji w okolicy nie brakuje. Tuż obok ośrodka znajduje się ścieżka prowadząca prosto w gęsty las, która znika między drzewami. Natraficie tam na czerwoną tablicę informującą o Rezerwacie Przyrody „Dyrbek”. To miejsce chroni wielopiętrowy naturalny las mieszany z licznymi drzewami pomnikowymi oraz bogatą fauną drapieżników puszczańskich.

 Tuż obok ośrodka znajduje się ścieżka prowadząca prosto w gęsty las, która znika między drzewami.
Tuż obok ośrodka znajduje się ścieżka prowadząca prosto w gęsty las, która znika między drzewami.
(Fot. Czarek Koniu Konieczyński)

Wędrując po ścieżkach rezerwatu, zauważycie również niezwykłą ciekawostkę. To postacie bieszczadzkich Dusiołków wyrzeźbione na złamanych i powalonych pniach wiekowych drzew. Te prawowite strażnicy puszczy przyciągną uwagę każdego miłośnika natury.

Na stoku znajduje się też parę ogromnych beczek pochodzących jeszcze z 1905 roku, kiedyś tam mieszkali turyści. Są to podobno autentyczne beczki, w jakich przechowywano kiedyś wino. Kilka stoi na skraju lotniska, w cieniu drzew.

Postacie bieszczadzkich Dusiołków wyrzeźbione na złamanych i powalonych pniach wiekowych drzew.
Postacie bieszczadzkich Dusiołków wyrzeźbione na złamanych i powalonych pniach wiekowych drzew.
(Fot. Czarek Koniu Konieczyński)

Po całym dniu spędzonym na wędrówce, z pewnością docenicie także możliwość odwiedzenia kawiarni w budynku ośrodka. Tam, przy kubku gorącej kawy czy herbaty, można się ogrzać i zrelaksować po intensywnym dniu. Bezmiechowa to miejsce, które zaskakuje i zachwyca, więc koniecznie dodajcie je do listy swoich wycieczek!

Bezmiechowa kamera online.

Kamera na żywo zainstalowana jest w Akademickim Ośrodku Szybowcowym Politechniki Rzeszowskiej w Bezmiechowej Górnej.

Bezmiechowa to miejsce, gdzie piękno przyrody można podziwiać przez kamerę online 24/7. Dzięki niej możemy obserwować zmieniające się krajobrazy w zależności od pory roku oraz spotkać lokalne zwierzęta. Warto zaznaczyć, że kamera jest dostępna dla wszystkich z dostępem do internetu. Cieszy się ona dużą popularnością wśród turystów i pasjonatów przyrody.

Kamery online w Bezmiechowej umożliwiają podziwianie regionu w czasie rzeczywistym, co przyciąga turystów i miłośników natury. Jedną z popularnych kamer jest ta zainstalowana na szybowisku, które przyciąga amatorów sportów ekstremalnych i lotnictwa. Dzięki niej można śledzić loty szybowców oraz monitorować warunki pogodowe i bezpieczeństwo na terenie.

Dzięki kamerom online Bezmiechowej możemy podziwiać nie tylko piękne krajobrazy i loty szybowców, ale także dbać o bezpieczeństwo i monitorować warunki pogodowe. To idealne narzędzie dla osób zainteresowanych regionem i jego przyrodą, które chcą być na bieżąco z tym, co dzieje się na miejscu.

Szybownictwo to nie tylko sport, to pasja, wyzwanie i cudowne widoki.
Szybownictwo to nie tylko sport, to pasja, wyzwanie i cudowne widoki.

Szybowisko w Bezmiechowej Górnej to idealne miejsce dla wszystkich, którzy pragną poczuć wiatr we włosach. Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym pilotem szybowcowym czy dopiero zaczynasz swoją przygodę ze sportami lotniczymi, to miejsce zapewni Ci niezapomniane doświadczenia i emocje. Przekonajcie się sami i odwiedźcie szybowisko w Bezmiechowej Górnej!

Inne atrakcje w Bieszczadach i po sąsiedzku.

Dobry nocleg w Bieszczadach? – zapraszam

Cześć jestem Ewa – zapraszam do moich domków.😀 Moi Goście cyklicznie do nas wracają przywożąc ze sobą kolejnych znajomych i rodzinę.

Nasze domki 🐈‍⬛ to więcej niż miejsce noclegowe – to gwarancja niezapomnianych wspomnień i relaksu w sercu Bieszczad.

Wybierając nasze domki 🐈‍⬛ nad Soliną, macie szansę na pełen relaks, przygodę oraz odnowienie zarówno ciała, jak i umysłu w jednym z najpiękniejszych zakątków Polski. 

Może i Ty dołączysz do grona stałych bywalców?