Nalewki z Bieszczad.

Nalewki z Bieszczad to sama natura i samo zdrowie.

Nalewki z Bieszczad to nie tylko smakowite trunki, ale również wyrazisty element kultury i tradycji tego regionu. Wytwarzane z naturalnych składników, cieszą oko swoimi kolorami i aromatem, a jednocześnie pozwolą Wam poczuć duszę Bieszczad na podniebieniu. Niezależnie od wyboru, każda nalewka z Bieszczad nosi ze sobą cząstkę historii, piękno okolicy i niezapomnianych chwil.

Dlaczego taka nazwa „nalewka”?

Nalewki są typowym specjałem polskim, który w języku angielskim nie ma nawet tłumaczenia. Jednak nalewką można nazwać na przykład dżin.

Termin ten pochodzi od łacińskiego słowa „tinktura”, które jest dobrze znane każdemu farmaceucie, gdyż przygotowuje on alkoholowe wyciągi z ziół. Dlatego też domowa apteczka była początkiem dla tych trunków” – pisze Grzegorz Russak, doktor nauk rolniczych i autor programu telewizyjnego „Smaki Polskie”, który jest propagatorem i autorytetem kuchni myśliwskiej i staropolskiej.

Słowo „nalewka” wywodzi się od słów „nalew” lub „nalewać”, odnoszących się do procesu „nalewania” alkoholu na zioła, owoce lub korzenie. Termin ten pojawił się w języku polskim dopiero w XIX wieku. Uważa się, że ojciec medycyny, Hipokrates, jest twórcą nalewek, który łączył wino z miodem.

W VIII wieku arabscy alchemicy otrzymali pierwszy bimber w historii, który po zaprawieniu ziołami i miodem nazwali aqua vitae. Tajny przepis został spisany dopiero w XIII wieku przez Arnauda de Villeneuve’a. Farmaceuci odkryli, że alkohol wzmacnia działanie wielu ziół, dlatego zaczęto przepisywać pacjentom nalewki ziołowe.

Farmaceuci odkryli, że alkohol wzmacnia działanie wielu ziół, dlatego zaczęto przepisywać pacjentom nalewki ziołowe.
Farmaceuci odkryli, że alkohol wzmacnia działanie wielu ziół, dlatego zaczęto przepisywać pacjentom nalewki ziołowe.

Pierwszą nalewką przeznaczoną do konsumpcji była rosoglio, czyli spirytus z olejkiem różanym. Powstała ona we Włoszech w XVI wieku. W Polsce rosoglio było znane jako rosolis aż do lat 50. XX wieku. Kolejnymi znanymi likierami są Chartreuse, który powstał w opactwie La Grande Charteuse w 1605 roku, oraz Benedyktynka, produkowana przez zakon benedyktynów z Normandii. Nalewki i likiery zyskały taką popularność, że każdy kraj w Europie miał swoje charakterystyczne trunki.

Moda na takie napoje jak ratafie, likwory czy kordiały (wtedy nazywane słodkimi nalewkami owocowymi) dotarła prawdopodobnie do Polski z Francji w XVI wieku wraz z Henrykiem Walezym. Wtedy rozpoczęto również produkcję krupnika, czyli słodkiej nalewki miodowo-korzennej. Wkrótce w każdej dworskiej apteczce można było znaleźć kilka nalewek, których receptury przekazywano z pokolenia na pokolenie w domowych almanachach nazywanych „Silva rerum” (dosłownie „Las rzeczy”), a czasem dopiero w testamencie.

Złote lata polskiego nalewkarstwa.

XVIII i XIX wiek były złotymi latami polskiego nalewkarstwa, które zostało przerwane przez wybuch II wojny światowej i powojenną kulturę PRL-u. W XIX wieku wzrosło zainteresowanie staropolskimi recepturami na nalewki, o czym świadczy ogromna liczba publikacji i książek o gorzelnictwie z przełomu XVII i XIX wieku. W tych księgach znajdowały się wskazówki dotyczące stosowania różnych nalewek w leczeniu różnych dolegliwości.

Na przykład sosnówkę lub jałowcówkę stosowano w przypadku przeziębienia, nalewkę z czosnku przy problemach z krążeniem, anyżówkę przy zaburzeniach przewodu pokarmowego, a nalewkę z dzikiego bzu na gorączkę.”

Niezwykłe aromaty i korzystne właściwości zdrowotne – to wszystko oferują nalewki. Stanowią one alkoholowe wyciągi z owoców, kwiatów, ziół i korzeni, dosładzane cukrem. Ich charakterystyczny smak, lekka słodycz i właściwości rozgrzewające sprawiają, że są one nie tylko wyjątkowe pod względem smakowym, ale także mają dobroczynny wpływ na nasze zdrowie. Nalewki są świetnym sposobem, aby przechować wspaniały aromat kwiatów i ziół na długo po zakończeniu zbiorów.

Nalewki z Bieszczad to alkoholowe wyciągi z owoców, kwiatów, ziół i korzeni, dosładzane cukrem lub miodem.
Nalewki z Bieszczad to alkoholowe wyciągi z owoców, kwiatów, ziół i korzeni, dosładzane cukrem lub miodem.

Najczęściej nalewki z Bieszczad mają moc do około 45%, co oznacza, że są to łagodne alkoholowe napoje. Są one przygotowywane przez macerację, czyli zalanie składników alkoholem, a następnie dosładzane cukrem lub miodem. Do produkcji nalewek wykorzystuje się czysty alkohol o zawartości od 35 do 96%. W niektórych przypadkach używa się również innych rodzajów alkoholu, takich jak wino, koniak, gin czy brandy.

Nalewki Biesów i Czadów.

Nalewki z Bieszczad i nie tylko cieszą się dużą popularnością od wieków. Już w staropolskich księgach można znaleźć wiele wskazówek i przepisów na ich stosowanie w celu poprawy zdrowia i leczenia różnych dolegliwości. Dzięki ich wyjątkowym właściwościom, nalewki są nie tylko pysznym dodatkiem do wielu potraw i napojów, ale także naturalnym środkiem na różne kłopoty zdrowotne.

Jeśli lubisz eksperymentować z różnymi smakami alkoholowymi, bieszczadzkie nalewki na pewno Cię zainteresują. Możesz spróbować pysznych orzechowych, malinowych, bieszczadzkich ziół, borówkowych, czy miętowych nalewek. Są one wykonane tradycyjnymi metodami, przy użyciu naturalnych składników. Nalewki często mają również wartościowe właściwości lecznicze i dodają charakterystycznego aromatu regionalnym deserom.

Bieszczady to jedno z najpiękniejszych miejsc w naszym kraju. Malownicze góry, dzika przyroda i niesamowita atmosfera przyciągają co roku tysiące turystów. Oprócz pięknych krajobrazów, Bieszczady słyną również z bogatej tradycji wytwarzania różnorodnych trunków. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych wyrobów tego regionu są niezwykłe nalewki, które wabią swoim aromatem i smakiem.

Nalewki z Bieszczad są wykonane tradycyjnymi metodami, przy użyciu naturalnych składników.
Nalewki z Bieszczad są wykonane tradycyjnymi metodami, przy użyciu naturalnych składników.

W dzisiejszym artykule przyjrzymy się najlepszym nalewkom z Bieszczad i dowiemy się, dlaczego są tak wyjątkowe.

Nalewka świerkowa

Kto powiedział, że nalewki można robić tylko z owoców? W Bieszczadach możemy znaleźć na sklepowych półkach także słynną nalewkę świerkową. Niesamowity, charakterystyczny zapach świerku, doskonałe połączenie ziołowego smaku i słodyczy sprawiają, że ta nalewka jest jednym z najpopularniejszych trunków w tej części Polski. Warto spróbować tego unikalnego trunku, by poczuć esencję Bieszczad.

Sosnówka

Ta słodka i żywiczna nalewka na młodych pędach sosny jest idealna dla dorosłych, którzy borykają się z dolegliwościami gardła, kaszlu lub zapaleniem oskrzeli. Jej smak przypomina syrop piniowy i jest bardzo przyjemny.

Sosnówka cieszy się uznaniem koneserów od wielu lat. Każdej butelce towarzyszy gałązka sosnowa, co dodatkowo podkreśla jej estetyczny wygląd i sprawia, że świetnie nadaje się na prezent. Jeśli interesuje cię jeszcze więcej opcji, możesz także zainteresować się „siostrą” Sosnówki – Szyszką Mocną. Podobnie jak Sosnówka, jest ona polecana dla dorosłych, którzy mają problemy z gardłem i kaszlem.

Przetwory z sosny mają wiele leczniczych właściwości, takich jak przeciwkaszlowe, wykrztuśne, napotne, przeciwgorączkowe, moczopędne, odkażające, przeciwzapalne, uspokajające, działające łagodząco na sen, wzmacniające i żółciopędne.

Warto odkryć wszystkie dobrodziejstwa sosny. Dlatego dla dzieci, polecam syrop sosnowy, a dla dorosłych – nalewkę sosnową 🙂

Szyszka Mocna

Przeżyj intensywność bieszczadzkiego lasu!

Szyszka Mocna to „las zamknięty w butelce”. Jest ona dużo mocniejsza i bardziej żywiczna wersja niż Sosnówka. Jej aromat przeniesie Cię wprost do dziewiczej przyrody bieszczadzkiego lasu. Zawiera 39,0% alkoholu, więc ostrożnie z degustacją 🙂

Szyszka Mocna, to propozycja dla dorosłych, którzy borykają się z bólem gardła i kaszlem.

Przetwory z sosny mają działanie przeciwkaszlowe, wykrztuśne, napotne, przeciwgorączkowe, moczopędne, odkażające, przeciwzapalne, uspokajające. Łagodzą objawy bezsenności oraz wzmacniają i stymulują funkcje wątroby.

Wprowadź swoje podniebienie w bieszczadzki nastrój i sięgnij po Szyszkę Mocną!

Tarninówka

Tarninówka to szlachetna i delikatna nalewka z tarniny. Jedyna w swoim rodzaju nalewka, której smak oscyluje pomiędzy śliwką a wiśnią. Jej przepiękna, intensywnie czerwona barwa przyciąga wzrok i budzi apetyt.

Przepiękna, intensywnie czerwona barwa Tarninówki przyciąga wzrok i budzi apetyt.
Przepiękna, intensywnie czerwona barwa Tarninówki przyciąga wzrok i budzi apetyt.

Niestety, nalewka z tarniny została nieco zapomniana przez wielu, głównie z powodu trudności z pozyskaniem surowca. Krzew tarniny posiada długie, ostre kolce, a surowy owoc jest niezwykle cierpki w smaku. Jednak warto podjąć to wyzwanie i wydobyć z tarniny słodki bukiet niesamowitych aromatów.

Zawartość alkoholu w Tarninówce wynosi 22,6%. To idealne połączenie słodyczy i mocnego charakteru alkoholu, które sprawia, że każdy łyk tej nalewki jest intensywnym doznaniem smakowym.

Zapraszam Was do spróbowania tej unikalnej nalewki, która na pewno przypadnie do gustu zarówno miłośnikom alkoholu, jak i tym, którzy chcą spróbować czegoś wyjątkowego. Tarninówka to nie tylko alkoholowa uczta, ale również podróż w świat niezwykłych smaków i zapachów.

Bieszczadzki Smolarz

Najlepsza kawa i mocny alkohol w jednym miejscu!

Jeśli szukasz idealnego połączenia dobrej kawy, mocnego alkoholu i wyjątkowych dodatków, Bieszczadzki Smolarz jest dokładnie tym, czego potrzebujesz. Zawartość alkoholu wynosząca 35,2% gwarantuje intensywny smak i niezapomniane doznania.

Historia Bieszczadzkiego Smolarza mniej lub bardziej prawdziwa 🙂 sięga dawnych czasów. Zdarzyło się to gdzieś w Bieszczadach, być może w malowniczej miejscowości Duszatyn. Tak, tak …. to tam gdzie Jeziorka Duszatyńskie.

To tam „Magister” pracował na wypale, a pani Bogusia, która prowadzi sklep w Smolniku, pamięta to jakby było wczoraj.

Droga pani Bogusiu, jutro obchodzę urodziny! Poproszę skrzyneczkę dobrej wódki i skrzyneczkę denaturatu!

W tamtych czasach picie było mocne i niekoniecznie chodziło o „denaturat”, ale każda opowieść niesie w sobie ziarnko prawdy.

Na podstawie tej historyjki z życia wziętej powstał Bieszczadzki Smolarz, którego można poznać tylko w Bieszczadach. Zapraszam więc do tego niezwykłego miejsca, aby doświadczyć jego wyjątkowego smaku i atmosfery.

Konopiatka

Zapewniam, że ta Konopiatka nie zawiera żadnych substancji psychoaktywnych i jest w pełni legalna. Jej głównym składnikiem są konopie siewne, które posiadają wiele korzystnych właściwości zdrowotnych. Warto wspomnieć, że konopie siewne są ostatnio bardzo popularne ze względu na swoje właściwości lecznicze.

Bieszczadzka Konopiatka została starannie przygotowana, aby dostarczyć niepowtarzalnego doświadczenia smakowego. Jej słodko-goryczkowy smak z nutą trawiastą i delikatnie słodową zaskoczy nawet najbardziej wymagających smakoszy. Dodatkowo, posiada wysoką zawartość alkoholu 31,11%, co dodaje jej wyjątkowej intensywności.

Konopiatka nie zawiera żadnych substancji psychoaktywnych i jest w pełni legalna.
Konopiatka nie zawiera żadnych substancji psychoaktywnych i jest w pełni legalna.

Kannabidiole, będące organicznymi związkami chemicznymi zawartymi w konopiach siewnych, mają pozytywny wpływ na wiele schorzeń, takich jak bezsenność, nowotwory czy zaburzenia psychiczne. Przez wielu została ona uznana za coraz bardziej ciekawą i wartościową formę wspomagania zdrowia.

Zapraszam do popróbowania tej nalewki z Bieszczad i do odkrywania jej niezwykłych korzyści zdrowotnych. Odkryj nową jakość smaku i dobroczynnego działania, które mogą odmienić Twoje życie!

Pokrzywówka

Na moim blogu chciałbym zwrócić uwagę na niezwykłe właściwości pokrzywy oraz zachęcić do wykorzystania jej w przepysznej nalewce. Mimo że wiele osób kojarzy pokrzywę głównie z nieprzyjemnym pieczeniem na skórze, to jednak warto przyjrzeć się bliżej temu zielu, które ma wiele do zaoferowania w kwestii zdrowia i dolegliwości zdrowotnych.

Nalewka z pokrzywy to doskonały sposób na wydobycie cennych składników leczniczych z tej niepozornej rośliny. Jej smak i aromat są niezapomniane i niepowtarzalne, o lekko cytrusowym charakterze.

Oczywiście, należy pamiętać o tym, że nalewka zawiera alkohol w zawartości 37,9%. Jednak warto zdać sobie sprawę, że pokrzywa posiada wiele wartościowych właściwości leczniczych. Już od wieków wykorzystywana jest w medycynie ludowej do leczenia różnych dolegliwości i chorób. Jedną z jej głównych zalet jest zdolność do usuwania toksyn z organizmu.

Warto dodać, że pokrzywa swoimi parzącymi włoskami chroni prawdziwe skarby. Jeśli jednak podejdziemy do niej ostrożnie i z szacunkiem, odkryjemy niezwykłą moc tego zielnego skarbu.

Zapraszam do spróbowania nalewki z pokrzywy i do odkrycia, jak wiele dobra może zrobić dla naszego organizmu.

Nalewka wiśniowa

To druga po nalewce świerkowej, najbardziej znana nalewka bieszczadzka. Na sklepowych półkach można znaleźć wiele różnych produktów, ale to bieszczadzka nalewka wiśniowa wzbudza największe zainteresowanie. Intensywny smak i aromat wiśni sprawiają, że jest ona prawdziwym rarytasem dla każdego smakosza. Nalewka ta świetnie komponuje się z deserami oraz urzekająco odświeża w upalne letnie dni.

Naleweczki i syropki. Wszystko dla Naszego zdrowia.
Naleweczki i syropki. Wszystko dla Naszego zdrowia.

Żołyniówka.

Jedną z najbardziej popularnych i cenionych nalewek bieszczadzkich jest też żołyniówka.

Ta wyjątkowo aromatyczna nalewka wytwarzana jest z dzikiego żołędzia, który jest jednym z charakterystycznych drzew w Bieszczadach. To właśnie żołędzie, które odpadają z drzewa na ziemię, są podstawowym składnikiem tego trunku. Zebrane żołędzie są macerowane w spirytusie, a następnie dodawane są zioła i przyprawy, które nadają mu niepowtarzalny smak. Żołyniówka doskonale oddaje duszę tego regionu, łącząc w sobie dziką przyrodę z tradycjami lokalnej kuchni.

Kozłówka.

Kolejnym ciekawym przedstawicielem nalewki z Bieszczad jest kozłówka. Ta niezwykła nalewka wytwarzana jest z ziół, głównie z kozłka lekarskiego, który jest rośliną charakterystyczną dla tego regionu. Kozłówka ma delikatny, ziołowy smak, który idealnie podkreśla przyjemność degustowania tego trunku.

Kozłówka doskonale sprawdza się również jako lekarstwo na różne dolegliwości, dlatego od dawna była doceniana przez lokalną społeczność. Jej wyjątkowość polega na tym, że można ją przyrządzać na wiele różnych sposobów, dodając do niej różne zioła i przyprawy, co daje ogromne pole do eksperymentowania dla dociekliwych smakoszy.

Bzianka

To delikatna i kwiatowa nalewka z czarnego bzu, który zachwyca aromatem i pięknym słomkowym kolorem. Jeśli kiedykolwiek próbowaliście syropu z czarnego bzu, to na pewno pokochacie smak tej nalewki. Jest idealna do spożycia samodzielnie, z kostkami lodu lub jako składnik koktajli alkoholowych.

Nalewka bieszczadzka to skrzyżowanie naturalnych smaków owoców, ziół i przypraw, które połączone z alkoholem tworzą wyjątkowe kompozycje.
Nalewka bieszczadzka to skrzyżowanie naturalnych smaków owoców, ziół i przypraw, które połączone z alkoholem tworzą wyjątkowe kompozycje.

Co więcej, nalewka z kwiatów czarnego bzu ma wiele korzystnych właściwości dla zdrowia. Posiada działanie antywirusowe, wykrztuśne oraz chroni błony śluzowe w drogach oddechowych. To doskonała propozycja dla osób, które szukają naturalnych i skutecznych sposobów na wzmocnienie odporności.

Pamiętajcie, że spożywanie alkoholu należy od odpowiedzialności dorosłych osób. Odpowiedzialne korzystanie z nalewki jest kluczowe dla utrzymania zdrowego stylu życia. Dlatego zachęcam Was do cieszenia się smakiem Bzianki z umiarem i świadomością.

Nostrzykówka

Degustacja pełna niespodzianek smakowych i zapachowych…

Czas na degustację kolejnej nalewki z Bieszczad. Ta nalewka to prawdziwa uczta dla zmysłów. Ci, którzy ją próbowali, mogą zaświadczyć o jej wyjątkowości. A Ty, nie zwlekaj, wypróbuj ją powoli i odkryj wszystkie smakowe tajemnice, jakie skrywa w sobie…

Przyjrzyjmy się trochę bliżej tej tajemniczej roślince.

Nostrzyk żółty (Melilotus officinalis) od wieków stosowany jest przy problemach z układem krwionośnym. Wędrując od kropli do kropli, Nostrzykówka posiada moc wpływającą na nasze ciało.

Zawartość alkoholu w Nostrzykówce wynosi 31,2%. Jest ona nie tylko pysznym napojem, ale także posiada wiele właściwości leczniczych, które korzystnie wpływają na nasz organizm.

Nostrzyk żółty ma zdolność uszczelniania naczyń krwionośnych, przywracając im prawidłowe napięcie i ruch. Dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym, Nostrzykówka może być z powodzeniem stosowana w przypadku żylaków, zakrzepowego zapalenia żył, owrzodzeń spowodowanych zapaleniem żył, zapalenia naczyń chłonnych oraz hemoroidów.

Jakie jeszcze ma zastosowanie Nostrzyk żółty?

Ziele nostrzyka okazuje się skarbem w leczeniu czyraków, zapaleń skóry oraz wybroczyn po urazach. Możemy go stosować przy zapaleniach spojówek i brzegów powiek. Dodatkowo, Nostrzykówka posiada również właściwości uspokajające i przeciwbólowe. Może być więc pomocna w przypadku stanów wyczerpania nerwowego, nerwobólów, a nawet kolki wątrobowej i nerkowej.

Nostrzyk żółty to roślina o wielu dobroczynnych właściwościach. Jego zadanie to uspokajać, wzmacniać, uszczelniać naczynia krwionośne, a także dbać o naszą cerę.
Nostrzyk żółty to roślina o wielu dobroczynnych właściwościach. Jego zadanie to uspokajać, wzmacniać, uszczelniać naczynia krwionośne, a także dbać o naszą cerę.

Ziele nostrzyka korzystnie wpływa również na trawienie, a także na skład krwi w przypadku zmian popromiennych. Warto jednak pamiętać, że należy zachować ostrożność przy stosowaniu nostrzyka żółtego, ponieważ w nadmiarze może powodować krwawienia wewnętrzne, uporczywe bóle brzucha, wymioty i zaburzenia równowagi.

Nalewka z nostrzyka działa również odświeżająco na cerę, ma również działanie antyseptyczne i przeciwzapalne. Jeżeli będziemy regularnie stosować okłady z nostrzyka, zmniejszą się worki i cienie pod oczami.

Nostrzyk żółty to roślina o wielu dobroczynnych właściwościach. Jego zadanie to uspokajać, wzmacniać, uszczelniać naczynia krwionośne, a także dbać o naszą cerę. Same superlatywy.

Spróbuj Nostrzykówki i dołącz i Ty do grona osób, które już poznały jej magiczny smak i działanie…

Czarna nalewka z dzikich borówek.

Niezwykle popularnym trunkiem, który nie może zabraknąć na liście najlepszych nalewek z Bieszczad, jest borówkowa nalewka. Ten smaczny likier jest przyrządzany z dzikich borówek, które rosną obficie w bieszczadzkich lasach.

Borówki są zbierane z wielką starannością, a następnie macerowane w spirytusie i dosładzane miodem. Borówkowa nalewka ma intensywny, owocowy smak, który doskonale przenosi nas w głąb bieszczadzkiej tajemnicy. To must-have dla każdego miłośnika tego regionu, który chce poczuć smak bieszczadzkich lasów na własnym podniebieniu.

Dzięgielówka

Zachwycająca Dziegielówka to niezwykła nalewka dojrzewająca przez trzy lata, gotowa, by zachwycić Cię swoją wyjątkowością. Jej głównym składnikiem jest arcydzięgiel, który oprócz swoich niesamowitych właściwości, posiada niezwykły smak.

Osobiście polecam Wam połączenie z wysokiej jakości tonikiem, plasterkiem limonki lub cytryny, plasterkiem pomarańczy, kilkoma listkami mięty lub bazylii oraz garścią kostek lodu. To prosty przepis, który gwarantuje wyjątkowy smak i możliwość stworzenia drinka dla Twojej ukochanej osoby.

Nalewka zawiera 34,5% alkoholu. Głównym surowcem leczniczym jest wyciąg z ziela, który otrzymuje się z owoców, korzenia i kwiatów. W surowcu zawarte są substancje o działaniu leczniczym, takie jak olejki eteryczne, kwasy organiczne, kumaryna, witamina C, witaminy z grupy B, pektyna i tanina.

Głównym surowcem leczniczym Dzięgielówki jest wyciąg z ziela, który otrzymuje się z owoców, korzenia i kwiatów.
Głównym surowcem leczniczym Dzięgielówki jest wyciąg z ziela, który otrzymuje się z owoców, korzenia i kwiatów.

Głównie nalewka działa na układ trawienny. Stymuluje wydzielanie soków trawiennych i żółci, eliminuje wzdęcia, stany skurczowe jelit i żołądka, reguluje przemianę materii i zwiększa apetyt. Dodatkowo ma pozytywny wpływ na układ nerwowy, ponieważ działa jako naturalny antydepresant i środek uspokajający. Wzmacnia również odporność organizmu i działa moczopędnie. Odpowiednio przygotowany może być również stosowany jako środek odkażający i przeciwbólowy.

Głogówka

Głogówka to słodki, korzenny trunek o wyrazistym aromacie głogu, który doceniany jest nie tylko ze względu na swoje smakowe walory, ale również ze względu na swoje właściwości lecznicze. Przeznaczona głównie na zimowe wieczory, ta nalewka ma w sobie delikatny posmak piernikowy, który kojarzy się z magiczną atmosferą Gwiazdki.

Zawartość alkoholu w tej nalewce wynosi 34,0%. Głóg, z którego jest przygotowywana, ma wiele korzystnych działanie na nasze zdrowie. Nie tylko wspiera zdrowie serca i układu krążenia, ale również pomaga w budowaniu odporności organizmu i działa moczopędnie, antybakteryjnie oraz przeciwgrzybicznie.

Z owoców głogu można także przygotować leczniczą nalewkę, która wykazuje korzystne działanie w leczeniu miażdżycy, nadciśnienia tętniczego oraz demencji starczej. Dodatkowo, sprawdzi się również w przypadku uspokajania nerwów i redukcji bólu głowy.

Dlaczego nalewki z Bieszczad są wyjątkowe?

Nalewki z Bieszczad to prawdziwe skarby naszej kultury kulinarnej. Są one owocem pasji, miłości i tradycji, które od pokoleń przekazywane są z ust do ust. Każda nalewka ma swoją własną historię i niepowtarzalny smak, który pozwala nam poznać Bieszczady w zupełnie nowej perspektywie. Dlatego warto poświęcić czas na degustację tych wyjątkowych trunków, które z pewnością uprzyjemnią nam pobyt w tym niezwykłym miejscu.

Warto poświęcić czas na degustację tych wyjątkowych trunków, które z pewnością uprzyjemnią Wam pobyt w Bieszczadach.
Warto poświęcić czas na degustację tych wyjątkowych trunków, które z pewnością uprzyjemnią Wam pobyt w Bieszczadach.

Nalewki z Bieszczad to prawdziwa uczta dla podniebienia, w której można odnaleźć wszystkie najważniejsze składniki, które tworzą unikalny charakter tego regionu – tradycję, naturę i autentyczną pasję.

Jednak należy pamiętać, że nalewki z Bieszczad to alkoholowe napoje o wysokim stężeniu alkoholu. Dlatego nie powinny być spożywane przez dzieci, młodzież oraz osoby, które z różnych powodów nie mogą spożywać alkoholu. Nigdy nie łącz alkoholu z lekami oraz jeśli masz jakiekolwiek poważne schorzenia, np. chorobę serca, zawsze skonsultuj się z lekarzem przed przyjmowaniem preparatów opartych na głogu. Pamiętajmy, że zdrowie zawsze jest najważniejsze.

W Bieszczadach potraw i nalewek jest oczywiście o wiele więcej, ale wymienione trunki to absolutne niezbędniki podczas odwiedzania tego malowniczego regionu.

Bieszczady to nie tylko przepiękne góry i malownicze krajobrazy, ale również region obfitujący w smaczne i tradycyjne potrawy oraz unikalne nalewki. Jeśli jesteś miłośnikiem kuchni regionalnej i poznawania lokalnych specjałów, koniecznie spróbuj tych niezwykłych dań i trunków podczas wizyty w Bieszczadach.

Nalewki z Bieszczad to pyszne rarytasy z pogranicza.

Przyjęło się, że Bieszczady to kraina działająca na wyobraźnię zielonymi górami, lasem, wodospadami i dziką przyrodą. Ta magiczna kraina kryje w sobie również wyjątkowe smaki i zapachy, które są w stanie zachwycić każdego miłośnika mocniejszych trunków.

Bieszczady, górzysty region na południowym krańcu Polski, słyną z dziewiczej przyrody, malowniczych krajobrazów i tradycji kultywujących naturalny tryb życia. To również miejsce, gdzie na przestrzeni wieków rozwinęło się winiarstwo i tradycyjne techniki destylacji. W wyniku tych procesów powstają przepyszne miodówki i nalewki, które wyróżniają się głębokim smakiem i intensywnym aromatem.

Jeśli jesteś miłośnikiem dobrego smaku i tradycyjnych, naturalnych trunków, koniecznie musisz poznać miodówki i nalewki bieszczadzkie! Te regionalne specjały to prawdziwe połączenie tradycji, natury i pasji lokalnych twórców.

Na tzw. Bieszczadzkich Krupówkach czyli przy Zaporze w Solinie znajdziecie wszystkie Nasze regionalne produkty.
Na tzw. Bieszczadzkich Krupówkach czyli przy Zaporze w Solinie znajdziecie wszystkie Nasze regionalne produkty.

Nalewki z Bieszczad również cieszą się dużą popularnością wśród amatorów alkoholu o wyjątkowym charakterze. Wytwarzane są z ostrożnością i pasją, z wykorzystaniem starożytnych metod, aby zachować wysoką jakość i unikalność trunku. Nalewka bieszczadzka to skrzyżowanie naturalnych smaków owoców, ziół i przypraw, które połączone z alkoholem tworzą wyjątkowe kompozycje. Możemy znaleźć tam np. nalewki malinowe, borówkowe, gruszkowe, a także te oparte na regionalnych ziołach, jak np. jałowiec czy mięta.

Zanurz się w smaku Bieszczad.

Warto wspomnieć, że w Bieszczadach nie brakuje lokalnych producentów, którzy starają się zachować i promować te regionalne specjały. Wychodzą oni naprzeciw oczekiwaniom smakoszy, oferując własne unikalne kompozycje, które zachwycają kubki smakowe swoją świeżością i intensywnością. Postawienie na lokalnych producentów to jednocześnie wsparcie dla małych przedsiębiorców i szansa na odkrycie prawdziwych smakowych skarbów.

Będąc gośćmi w Naszych Domkach nad Soliną Czarny Kot macie możliwość zakupienia wszystkich wyrobów regionalnych niedaleko, bo odwiedzając Zaporę w Solinie. Tam na Bieszczadzkich Krupówkach możecie przebierać w regionalnych smakach Bieszczadów.

Jeśli jesteś poszukiwaczem nowych smaków i chcesz zasmakować w tradycyjnych trunkach bieszczadzkich, koniecznie wybierz się w podróż po tej niezwykłej krainie. Bieszczady to miejsce, gdzie przyroda i tradycja spotykają się w harmonii, tworząc smakowe cuda, których nie można przeoczyć. Miodówki i nalewki bieszczadzkie to absolutnie wyjątkowe trunki, które zachwycą Cię nie tylko swoim smakiem, ale również historią i wysoką jakością.

Przyjazd do tego magicznego regionu to najlepsza okazja, aby spróbować tych wyjątkowych trunków i zanurzyć się w smaku Bieszczad. Czy jesteś gotowy, aby skosztować niezwykłych aromatów i smaków tego pięknego regionu?

Inne atrakcje w Solinie i po sąsiedzku.

Dobry nocleg w Bieszczadach? – zapraszam

Cześć jestem Ewa – zapraszam do moich domków.😀 Moi Goście cyklicznie do nas wracają przywożąc ze sobą kolejnych znajomych i rodzinę.

Nasze domki 🐈‍⬛ to więcej niż miejsce noclegowe – to gwarancja niezapomnianych wspomnień i relaksu w sercu Bieszczad.

Wybierając nasze domki 🐈‍⬛ nad Soliną, macie szansę na pełen relaks, przygodę oraz odnowienie zarówno ciała, jak i umysłu w jednym z najpiękniejszych zakątków Polski. 

Może i Ty dołączysz do grona stałych bywalców?